"Verdiğimiz sözlerin parayla alakası yok"

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.12.2010 15:19 ABONE OL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 15. Olağanüstü Kurultayı'ndaki vaatlerinin parasal kaynağıyla ilgili eleştirilere yönelik olarak, ''Verdiğimiz sözlerin bir kısmının parayla alakası yok. Akılla, insanla ilgisi var ama bunların aklı, mantığı sadece paraya çalıştığı için... Çünkü malı götürmeye alışmışlar. Bilmiyorlar, bizde akıl var mantık var'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Konuşmasına, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 91. yıldönümünü kutlayarak başlayan Kılıçdaroğlu, törenler kapsamında 1932 yılından bu yana düzenlenen ''Garnizon Koşusu''nun bu yıl güzergah tahsis edilmediği için gerçekleştirilmemesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, geleneklerin kentlerin tarihinde önemli bir yeri olduğunu belirterek, bu geleneklerin yaşatılması gerektiğini savundu.

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 74. yılı olduğunu da anımsatan Kılıçdaroğlu, ''katıksız bir Atatürkçü'' olarak nitelediği Ersoy'u minnet, saygı ve şükranla andıklarını söyledi.

Kılıçdardoğlu, 18 Aralıkta CHP'nin 15. Olağanüstü Kurultayı'nı gerçekleştirdiklerini ve yeni bir yönetim oluştuğunu hatırlatarak, ''Hepimiz çalışacağız, Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz daha fazla çalışacak. Kimsenin Ankara'da oturma lüksü yok. Hep beraber CHP'nin iktidarı için mücadele edeceğiz'' dedi.

15. Olağanüstü Kurultay'ın Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük kapalı siyasal toplantısı olma özelliğini taşıdığını ifade eden Kılıçdaroğlu, kurultayda CHP'nin hedef ve önerilerinin ortaya konulduğunu bildirdi. CHP'nin hedefinin ''mutlu birey, mutlu aile, mutlu Türkiye'' olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, bu hedefe ulaşmak için gerekli kaynakların da düşünüldüğünü belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı çevrelerin CHP'nin vaatlerinin maddi kaynağına ilişkin eleştirilerde bulunduklarına işaret eden Kılıçdaroğlu, ''(41 tane vaatte bulundunuz bunun bedeli 200 milyar lira. Siz bu sözleri nasıl verirsiniz?). Olay çarpıtılacak ya, buradan çarpıtmaya başladılar. Verdiğimiz sözlerin bir kısmının parayla alakası yok. Akılla, insanla ilgisi var ama bunların aklı mantığı sadece paraya çalıştığı için... Çünkü malı götürmeye alışmışlar. Bilmiyorlar, bizde akıl var, mantık var'' diye konuştu.

Özel yetkili mahkemeleri kaldıracaklarını, Askeri Yüksek İdare Mahkemelerini de kaldırarak toplumu sivilleştireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, bunların gerçekleştirilmesinin parayla ilgisi olmadığını söyledi.

-''MUSTAFA KEMAL'İN RUHUNU ŞAD EDECEĞİZ''-

Kılıçdaroğlu, mayınlı arazilerin temizlendikten sonra topraksız köylülere verileceğini de belirten ''Böylece Mustafa Kemal'in ruhunu şad edeceğiz. Hedef koyduğu ama gerçekleştiremediği Cumhuriyetin en büyük toprak reformunu, halkın iktidarı yapacak'' dedi.

Yüzde 10 seçim barajının kaldırılması sözünü verdiklerini bunu halkın iktidarında mutlaka gerçekleştireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini ''Demokrasi bunların işine gelmiyor, özgürlük bunların işine gelmiyor. Milletin iradesi bunlarda sadece sözde. Bunların özde milletin iradesiyle yakından uzaktan bir ilgisi yok. Dokunulmazlıkları kaldıracağız dedik bunun parayla ne ilgisi var? Dolaylı olarak ilgisi var. Malı götürenler, malı götüremeyecek, devlet tasarruf edecek. Bunu söylüyorum'' diye sürdürdü.

YÖK'ün kaldırılması Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda eski konumuna getirilmesi yönündeki vaatlerinin gerçekleştirilmesinde de maddi sıkıntının söz konusu olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, iki kurum için gerekli kaynağın Atatürk'ün İş Bankasındaki hisselerinin geliri olacağını söyledi.

Kamuda taşeron işçiliği kaldıracakları sözünü verdiklerini bunu devlete ek yük değil, çalışanlara ek haklar getireceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP'nin vaatlerinin kaynağının belli olduğunu olan kaynakları akılcı kullanımıyla gerekli finansmanın sağlanacağını belirtti.

CHP'nin Siyasi Ahlak Yasasını da mutlaka hayata geçireceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Siyasi ahlaktan söz ediyorlar mı hiç? Etrafından bile dolaşmıyorlar. Siyasi ahlakın olmadığı bir yerde kul hakkını koruyamayız. Kul hakkının korumasının birinci kuralı siyasi ahlak yasasını getirmektir. Ahlaklı adam siyaset yapsın. Bunu istiyoruz. Bunun parayla ilgisi var mı?'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU