Balyoz sanıklarından 'Yüce Divan' talebi

Balyoz Davası sanığı eski kuvvet komutanları Özden Örnek ile İbrahim Fırtına, referandumla değişen anayasa maddelerine dayanarak Yüce Divan'da yargılanma talebinde bulundu

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
Balyoz davası sanıklarından eski kuvvet komutanları Özden Örnek ile İbrahim Fırtına, "Yüce Divan" sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmayı talep etti. Darbe planı olduğu öne sürülen seminerin mimarı olmakla suçlanan dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ise, "Bir suç varsa seminere katılanlar değil, tek suçlu benim" dedi. Mahkeme, Yüce Divan ve askeri mahkeme taleplerinin, reddi hakim talebine ilişkin kararın verilmesinden sonra değerlendirileceğini belirterek duruşmayı erteledi.

185 ŞÜPHELİ KATILDI
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ikinci duruşmasına tamamı tutuksuz olan 196 şüpheliden Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Kadir Sağdıç, Ahmet Feyyaz Öğütcü, Mehmet Otuzbiroğlu, Milli Savunma Bakanlığı tarafından açığa alınan Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Albay Dursun Çiçek, Mehmet Fikri Karadağ ve Cengiz Köylü'nün de aralarında bulunduğu 185 kişi katıldı. Geçirdiği ameliyat nedeniyle hastanede bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 11 sanık duruşmaya katılmadı. Özden Örnek ile İbrahim Fırtına'nın avukatları müvekkillerinin "Yüce Divan" sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini belirterek, görevsizlik kararı verilmesini istedi. Örnek'ın avukatı Hasan Fehmi Demir ile Fırtına'nın avukatı Dinçer Eskiyerli, müvekkilerinin 2003- 2005 arasında Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptıklarını, 12 Eylül tarihli Anayasa değişikliğinin Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ve jandarma genel komutanının görevleriyle ilgili işledikleri suçlarından dolayı Anayasa Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini vurguladı.

ASKERİ MAHKEME İSTEDİ
"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinde imzası bulunduğu iddiasıyla Ergenekon örgütü üyesi olmak ve Türkiye Cumhuriyet Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüsten tutuklu Albay Dursun Çiçek, askeri mahkemede yargılanmaları gerektiğini belirterek, görevsizlik kararı verilmesini istedi. Çiçek'in de aralarına bulunduğu sanıklar ve avukatları, yargılamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. Maddesi, Anayasa ve CMK hükümlerine aykırı olduğunu belirterek, dava dosyasının görevsizlik kararı verilerek "askeri mahkeme"ye gönderilmesini talep etti. Çiçek, "Suçlamalar bizim şahsımıza değil, resmi kimliğimize yapılmıştır. Bu nedenle yargılamanın askeri mahkemelerinin kuruluşunu düzenleyen ilgili anayasa ve CMK maddeleri gereği askeri mahkemede yapılmalıdır" dedi. Duruşma Savcısı Savaş Kırbaş, Terörle Mücadale Yasası'nda terör suçlarının tanımının yapıldığını belirterek, CMK 250. maddesiyle görevlendirilen Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemleri'nde yapılması gerektiğini belirtildiğini söyledi. Kırbaş, askeri kişilerinin görevleriyle ilgili suçlarının terör suçlarını kapsamadığı belirtti. Savcı Kırbaş, aynı gerekçelerle Örnek ile Fırtına'nın da Anayasa Mahkemesi'nde yargılanma taleplerin reddini istedi. Yargılamanın askeri mahkemede görülmesi için görevsizlik kararı verilmesi, Özden Örnek ile İbrahim Fırtına'nın "Yüce Divan"da yargılanması gibi taleplerin ise, 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin vereceği karardan sonra değerlendirilmesine karar verilen duruşma, 6 Ocak 2011 Perşembe'ye ertelendi.

BUGÜN NELER OLDU