Gül'den bir ilk

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 29.12.2010 17:09 ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır ziyaretinde TRT Şeş'in canlı yayın konuğu olacak. Kanal Koordinatörü Fethullah Kırşan'ın gündeme ilişkin sorularını cevaplayacak Gül, yeni yıl mesajı da verecek.
TRT Şeş Koordinatörü Fethullah Kırşan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır gezisi çerçevesinde TRT Şeş'de özel bir yayına katılacağını söyledi. Kendi sunacağı ve canlı yayınlanacak röportajın 31 Aralık'ta gerçekleşeceğini belirten Kırşan, "Yer konusu daha netleşmedi, ama Sayın Cumhurbaşkanı Diyarbakır'daki gezisi sırasında bize özel bir mülakat verecek. Hem gündemdeki konuları soracağız hem de kendilerinin TRT Şeş izleyicilerine muhtemelen mesajları olacak. Yayının yılın son günü olması hasebi ile kendisinden genel bir mesaj da alacağız." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül'ün Kürtçe konuşup konuşmayacağına ilişkin soruya Kırşan, "O konuda takdir tamamen kendisinin." cevabını verdi. Özel yayının yaklaşık 10 dakika süreceğini dile getiren Kırşan, "Kürtçe ile gireceğiz, muhtemelen ilk canlı yayın Türkçe olacak. Hemen sonra Kürtçe dublajlı olarak kanalda defalarca yayınlayacağız." dedi.

Bunun TRT Şeş için bir ilk olacağını kaydeden Kırşan, "Biz bu yönüyle heyecanlıyız. Cumhurbaşkanı'mızın söyleyeceği şeyler çok önemli. Seyahatin zamanlaması da çok önemli. Bu yönüyle TRT Şeş'e açıklamada bulunması çok güzel bir jest olur bizim için. Biz de bu fırsatı kaçırmak istemiyoruz." şeklinde konuştu.

BAYDEMİR TÜRKÇE-KÜRTÇE SÖZLÜK HEDİYE EDECEK

Bu arada Cumhurbaşkanı Gül'ün Diyarbakır gezisinin ayrıntıları belli oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, Gül'e Kürtçe-Türkçe sözlük hediye edeceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı'na kentin sorunlarını içeren bir brifing verecek olan Baydemir, Gül'e Kîzvan (Menengiç) kahvesi ikram edecek. Baydemir'in, Demokratik Toplum Kongresi tarafından yapılan çalıştayda ortaya çıkan 'Demokratik Özerklik' projesiyle ilgili olarak da Gül'ü bilgilendireceği ifade ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU