Kantin boykotu karakolda bitti

Kantindeki zamları evden getirdikleri simit, börek ve keki bedava dağıtarak protesto eden öğrencilere, polis müdahale etti. Gözaltına alınan öğrenciler darp edildiklerini öne sürdü

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
İstanbul Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Lisesi'nde bir grup öğrenci, evlerinden getirdikleri kek, börek ve simitlerle kantin zamlarını boykot etti. Eylemi organize ettikleri öne sürülen ikisi öğrenci 4 kişi gözaltına alındı. Kantin zamlarını boykot etme kararı alan öğrenciler, dün öğlen saatlerinde satın aldıkları simitlerle, evlerinden getirdikleri kek ve börekleri kantinde bir masaya koyup arkadaşlarına bedava dağıttı. Öğrencilerin ifadesine göre, ismi açıklanmayan bir okul idarecisi, "Yiyecek satamazsınız" diyerek müdahale etti. Satış yapmadıklarını savunan öğrencilere, "Bu simitlerin içinde uyuşturucu satmadığınızı nereden bileyim" diye çıkışan aynı idareci, boykota son verilmesini istedi ve masayı bozdu. Öğrencilerin karşı koyması üzerine yönetim okula polis çağırdı. İhbar üzerine gelen polis ekipleri öğrencilerden M.D. ve F.Ç. ve gruba destek veren eski mezun D.D. ile Ö.D.'yi gözaltına aldı. Bunun üzerine okul bahçesine toplanan bir grup öğrenci "Katil polis liselerden defol" sloganları attı. Bazı öğretmenler de öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi. Sarıyer Çocuk Büro Amirliği'ne götürülen ikisi öğrenci 4 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Öğrenciler polisin kendilerine zorla "şikâyetçi olmadıklarına" dair tutanak imzalattığını iddia etti.

TOST 2 LİRA

Boykota katılan Ö.Ç. ve C.K. adlı iki kız öğrenci ise yaşadıklarını SABAH muhabirine anlattı. Olaylar sırasında polis, kantin görevlisi ve idareciler tarafından dövüldüklerini öne süren öğrencilerden Ö.Ç., "Tek amacımız fakir öğrencilere yardım etmekti. Herkesin ucuz yemek yeme hakkı var. Biz bunun mücadelesini verdik. Ailelerimizi arayıp 'Gelin çocuklarınız bedava simit dağıtıyor' demişler. Böyle şey olur mu?" dedi. Bu arada okul kantinindeki çay fiyatının 75, poğaçanın 75 kuruş, tostun 2 lira, döner ekmeğin ise 3.5 lira olduğu belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU