Mehmet Akif'in dizeleriyle mesaj

Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy'un "Havran, Şam, Yemen, Kürdistan, Arnavutluk meselesi, bunların hepsi düşman parmağıyla çıkarılmış" sözü ile mesaj verdi

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
Özerk Kürdistan ve iki dil" tartışmaları ile ilgili olarak BDP'ye yönelik eleştirilerini sürdüren Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin Grup toplantısında Mehmet Akif Ersoy'dan alıntı yaparak mesaj verdi. 2011 yılını Mehmet Akif Ersoy yılı ilan ettiklerini belirten ve Ersoy'un, "Havran, Şam, Yemen, Kürdistan, Arnavutluk meselesi, bunların hepsi düşman parmağıyla çıkarılmış meselelerdir" sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, "O gün olduğu gibi bugün de milletin arasına nifak sokmak isteyenler 73 milyonun düşmanıdırlar" dedi. Erdoğan, şu mesajları verdi:

'NASIL MİLLETMİŞİZ'
Mehmet Akif'e, 'İstiklal Marşı şairi' deyip geçemeyiz. Bizim medeniyet derinliğimizi her zerresiyle teneffüs etmiştir. Diyor ki; 'Bir zamanlar biz nasıl, hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya millet, medeniyet neymiş öğretmişiz.' 'Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.'
Ersoy 80 yıl önce Kastamonu'da caminin kürsüsünden şu konuşmayı yapıyor: 'Milletle topla tüfekle, ordularla tayyareler yıkılamaz. Milletler aralarında bağlar çözülerek, kendi başına, kendi menfaatine düştüğü zaman yıkılır. Ey cemaat gözünüzü açınız; ibret alınız. Havran, Şam, Yemen, Kürdistan meselesi, Arnavutluk meselesi; bunların hepsi düşman parmağıyla çıkarılmış meseleler. Artık kime hizmet ettiğinizi, kimin hesabına birbirinizin gırtladığınıza sarıldığınızı görün. Aklımızı başımıza toplayalım.' Şimdi aynı şeyleri yaşıyor muyuz? Yaşıyoruz. Aynen bugünü anlatıyor.
O gün olduğu gibi bugün de milletin arasına nifak sokmak, tefrika sokmak isteyenler, 73 milyonun düşmanlarıdır. 80 yıl önce başaramadılar. O gün bu ülkenin Doğusu Batısı bir oldu, Kurtuluş Savaşı mücadelesi verdi. Bugün de biriz. Son günlerdeki yapay tartışmalar, terör örgütünün kirli bir tezgahıdır.
İstiklal Marşı'nı bir Türk mü yazdı? Arnavut yazdı, Peki, 'Sen Arnavutsun kabul etmiyoruz' diyebilir miyiz. O milletin ortak sesiydi, onun için gümbür gümbür bu Meclis'te sahiplenildi. Merhum Akif'in de dediği gibi, bizi, aramızdaki rabıtalar kardeş kıldı. Bu rabıtalar medeniyetimiz, kültürümüz, devletimiz, bayrağımızdır. Ortak dilimiz Türkçedir. Herkes anadilini rahatlıkla konuşacaktır. Ama resmi dille birbirine karıştırmayalım. Bu ülkenin sosyal barışını, sosyal bütünlüğünü zedelemeyelim. Bu rabıtaları tartışmak, Akif'in 80 yıl önce dediği gibi bu milletin kardeşliğinden hazzetmeyenlere hizmet etmektir.
Senaryo çok açık. Terör örgütü her seçim öncesinde yaptığı gibi seçim sürecini etkilemek istiyor. Hedef AK Parti iktidarı olduğu için, ülkenin kaybetmesi uğruna, terör örgütüyle birlikte o malum çeteler işbirliği yapıyor. Ben bu tezgahı milletimin bozacağına inanıyorum.

BUGÜN NELER OLDU