BDP'lileri cezaevine almadılar!

Perşembe 30.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 30.12.2010 17:25
ABONE OL
Altındağ Belediyesince aslına uygun olarak restore edilen ve müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevini gezmek üzere gelen Sakık, BDP Grup Başkanvekili ve Batman Milletvekili Bengi Yıldız ile BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, belediye yetkililerince, müze binasına alınmadılar.

Bunun üzerine Sakık, Altındağ Belediyesi yetkililerini telefonla aradı ancak taleplerine olumlu yanıt alamadı.

Sakık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yılının geçtiği Ulucanlar Cezaevinin müzeye dönüştürüldüğü haberleri üzerine geldiklerini, ancak içeri alınmamaları nedeniyle ''şok yaşadıklarını'' söyledi.

Ulucanlar Cezaevinde birçok önemli ismin yattığını ve kendisinin de burada unutamadığı günler geçirdiğini ifade eden Sakık, cezaevini yeniden görmelerine onay verilmemesinden dolayı üzüntü duyduğunu belirtti.

ULUCANLAR MÜZESİ AÇILMAMIŞ

Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki, BDP'li vekillerin Ulucanlar Müzesi'ne alınmamasına ilişkin, "Müze açılmamıştır. Açılmayan müzeye ziyaretçi mi alınır?" dedi.

Konuyla ilgili ANKA'ya konuşan Altındağ Belediye Başkanı, müzenin henüz resmi açılışının yapılmadığı için ziyarete açık olmadığını belirterek, "Müze açılmamıştır. Açılmayan müzeye ziyaretçi mi alınır?" diyerek tepki gösterdi.

-"BAKANLAR GEZSİN DİYE Mİ YAPILDI?"-

İçeri alınmayanlardan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, müzenin açıldığının kamuoyuna duyurulduğunu savunarak, "Dün televizyonlarda buranın içi gösterildi. Madem öyle resmi açılışı yapılırdı, kamuoyuna öyle duyurulurdu. Böyle bir yerin resmi olarak açılması, yine resmi devlet anlayışıdır. Sayın Başbakan açacak ondan sonra insanlar gezecek, bu anlayışın terk edilmesi gerek. Oraya müze tabelası konmasaydı biz de gitmeyecektik" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da dün müzeyi ziyaret ettiğini anımsatan Türkdoğan, "Bizim bakanla ne farkımız var. Bakanların gezmesi için mi yapıldı, orası. İnsanların girişine izin verilmeliydi" diye konuştu.

https://www.sabah.com.tr