Eski vekil tarihi eser kaçakçılığı ile suçlanıyor

Bursa ve çevresinde tarihi eser kazısı yapan ve pazarlayan şebekenin içinde eski milletvekili Hayati Korkmaz da bulunuyor

Perşembe 30.12.2010
Güncelleme: Perşembe 30.12.2010
ABONE OL
Bursa'da düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda, aralarında 21'inci dönem milletvekili Hayati Korkmaz ile Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun'un eşi Gamze Uygun'un da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Tarihi eser kaçakçılığı trafiğini teknik olarak da bir süre takip eden güvenlik güçleri, eş zamanlı operasyonlar yaptı. Bursa İl Jandarma Komutanlığı Ekipleri, 2 yıl önce tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen bir şebekeyi takibe aldı.

SİT ALANINDA KAZILAR

Yapılan teknik ve fiziki takipte, şüphelilerin İznik, Mudanya, Orhaneli, Harmancık, Gemlik, Mustafakemalpaşa ve Orhangazi İlçelerinde, SİT alanları da dahil bazı yerlerde kaçak kazı yaptıkları belirlendi. Kazma, kürek ve iş makineleriyle yapılan kazıları fotoğraflarla belgeleyen jandarma ekipleri, önceki gün Bursa'nın Mudanya, Gemlik, Orhangazi ve merkez Yıldırım ilçeleri ile İstanbul ve Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde düzenlediği eş zamanlı operasyonlarda 20 kişiyi gözaltına aldı.

PAZARLIK SIRASINDA...

Gözaltına alınanlar arasında, şebeke lideri olduğu belirtilen E.T. ile 21. dönem DSP Bursa Milletvekili Hayati Korkmaz ve Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun'un ayrı yaşadığı eşi Gamze Uygun da bulunuyor. Bademli Mahallesi'ndeki villasında gözaltına alınan Gamze Uygun'un, kaçak tarihi eser satın almak için şebeke üyeleriyle bir alışveriş merkezinde buluştuğu sırada gözaltına alındığı öğrenildi.

SON ANDA YAKALANDI

Jandarma, şebeke üyesinin pazarlığını yaptığı tarihi eseri yanında getirmediğini, teslimatın anlaşma sağlanınca yapılacağını belirledi. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda da tarihi altın sikkeler bulunurken, dedektörler de ele geçirildi. Aralarında bir köy muhtarının da bulunduğu zanlıların ifadelerini alan jandarma, örgütün lideri olduğunu belirlediği E.T.'yi de akşam saatlerinde kaçmak isterken yakaladı. Olayla ilgili 3 kişiyi daha arayan jandarma, zanlıların detaylı sorgulanması için savcılıktan 3 gün ek gözaltı süresi aldı.

YURTDIŞI BAĞLANTISI

Eski milletvekili Hayati Korkmaz'ın, kazılarda buldukları tarihi eserleri fahri konsolos unvanını kullanarak yurt dışına çıkarttığından şüphelenen jandarma, örgütün ne kadar tarihi eser bulduğunu tespit etmeye çalışıyor. Zanlıların 31 Aralık günü adliyeye sevk edeceği öğrenildi.

UYGUN: İLGİSİ YOK

Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, 3-4 yıldır ayrı yaşadığı eşinin Gamze Uygun'un antika eşyalara meraklı olduğunu söyleyerek, "Tarihi eser kaçakçılığıyla ilgisi yok. Bir antika eşya satın alımıyla ilgili bir kişiyle görüşmüş. Görüşmeden dolayı gözaltına alınmış. En kısa zamanda serbest bırakılacağına inanıyorum" dedi.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ