Gül Diyarbakır'da

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 30.12.2010 11:13 ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 günlük temaslarda bulunmak için Diyarbakır'a gitti. Gül'ü havaalanında Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir karşıladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe'dir, bu böyle de devam edecektir. Ayrıca devletin ve kamu kurumlarının dili Türkçe'dir, ortak dilimizdir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Diyarbakır'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Burada Gül'e, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından Türkçe-Kürtçe sözlük armağan edildi. bunun üzerine Gül, ''Verdiğiniz lügatı memnuniyetle aldım. Bu da tabi buranın bir sosyolojik gerçeğidir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Son günlerde çok tartışılıyor. Bunu doğru mecrasında koymak isterim. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe'dir, bu böyle de devam edecektir. Ayrıca devletin ve kamu kurumlarının dili Türkçe'dir, ortak dilimizdir ama şu da bir gerçektir ki halkımızın içerisinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında farklı farklı dilleri konuşan vatandaşlarımız vardır, yörelerimiz vardır. Burada nasıl Kürtçe konuşuluyorsa, başka yerlerde Arapça konuşan vatandaşlarımız var. Sayıları azalmış bile olsa gayrimüslim vatandaşlarımızın konuştuğu diller var. Bunların hepsi de bizim dilimizdir, hepsi de bizimdir.

Zaten Anayasamızda kültür mirasını korumak diye bir görevimiz de vardır. Bunların bir kısmı kültür mirası, bir kısmı yaşayan miraslardır. Dolayısıyla bu çerçeve içerisinde, bütün olaylara gayet sağlıklı bir şekilde bakmamız gerekir, bütün bunları hep bir zenginlik olarak görmemiz gerekir ve hep beraber gayet olumlu, yapıcı bir şekilde ülkemizi hep beraber daha güçlü hale getirmek, bütün vatandaşlarımızı her bakımdan daha mutlu hale getirmek için elbirliği içinde çalışmamız gerekir.''

Cumhurbaşkanı Gül, Garnizon Komutanlığı'nı ziyaretinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

Baydemir, ziyarette yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Gül'e, ''Büyük Türkçe-Kürtçe Sözlük'' ile ''Matrakçı Nasuh''un bir çizimini armağan etti. Baydemir, ''Sayın Cumhurbaşkanım, kabul buyurursanız, içtenlikle mutlu olacağım. Güzel Türkçemizin ve güzel Kürtçemizin lügatıdır. Toplam 40 bin kelimelik bir hazineye sahiptir. Takdim etmekten büyük bir şeref duyuyorum'' sözleriyle sözlüğü Gül'e verdi.

Gül, burada yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ı Cumhurbaşkanı olduktan sonra ikinci kez ziyaret ettiğini, ilk ziyaretinin çok kısa olduğunu, birkaç ile yaptığı ziyaret çerçevesinde Diyarbakır'a da geldiğini ifade etti.
Diyarbakır'da daha çok vakit geçirip ilin bütün sorunlarını daha yakından dinlemeyi ve ilin zenginliklerini görmeyi arzu ettiğini dile getiren Gül, Diyarbakır'ın Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirtti.

Diyarbakır'ın sadece Anadolu'nun değil, tarih boyunca Ortadoğu'nun büyük merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Gül, milattan önce 3 bin yıllarına kadar uzanan tarihiyle ilin o günlerden bugünlere kadar sürekli olarak büyük bir yerleşim yeri niteliği taşıdığını kaydetti.

Diyarbakır'ın aslında bir açık hava müzesi gibi olduğunu ifade eden Gül, ''Diyarbakır'da yaşayanlar, hergün bunun önünden geçenler, bunun kıymetini bilmeyebilirler veya fark etmeyebilirler ama, buradaki her eser gerçekten çok değerlidir. Gelinip, görülmesi gereken güzellikte, tarihi değer ifade etmektedir''diye konuştu.

-''FARKLILIKLARI HEP ZENGİNLİK OLARAK GÖRMEMİZ GEREKİR''-

Tarih boyunca Diyarbakır'ın gerek ticaret gerekse medeniyetlerin gelip geçtiği, çok büyük kütüphanelerin kurulduğu, çok büyük ilim adamlarının, din adamlarının yetiştiği merkez olduğunu anımsatan Gül, şöyle konuştu:

''Bugün için de Diyarbakır çok önemlidir. Bugün de yine Türkiye'nin her zaman gündemindedir. İnanıyorum ki çok daha fazla gelişecektir, çok daha fazla kalkınacaktır. Her yöremizin kendisine has özellikleri vardır. Türkiye büyük bir ülkedir. Biz büyük bir milletiz. Bu büyük millet içerisinde farklı farklı özelliklerimiz, övündüğümüz zenginliklerimiz vardır. Tüm bu farklılıkları hep zenginlik olarak, tabii ki görmemiz gerekir. O zaman hepimiz çok daha güçlü oluruz.''

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın önüne, Cumhurbaşkanı Gül'ün gelişi dolayısıyla Türkçe ve Kürtçe olarak ''Sayın Cumhurbaşkanımız Hoşgeldiniz'' yazılı pankart asıldı.

TRT ŞEŞ'İN KONUĞU OLACAK

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecek olan Gül, ziyaretinde TRT Şeş'in canlı yayın konuğu olacak. Kanal Koordinatörü Fethullah Kırşan'ın gündeme ilişkin sorularını cevaplayacak Gül, yeni yıl mesajı da verecek.

TRT Şeş Koordinatörü Fethullah Kırşan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır gezisi çerçevesinde TRT Şeş'de özel bir yayına katılacağını söyledi. Kendi sunacağı ve canlı yayınlanacak röportajın 31 Aralık'ta gerçekleşeceğini belirten Kırşan, "Yer konusu daha netleşmedi, ama Sayın Cumhurbaşkanı Diyarbakır'daki gezisi sırasında bize özel bir mülakat verecek. Hem gündemdeki konuları soracağız hem de kendilerinin TRT Şeş izleyicilerine muhtemelen mesajları olacak. Yayının yılın son günü olması hasebi ile kendisinden genel bir mesaj da alacağız." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül'ün Kürtçe konuşup konuşmayacağına ilişkin soruya Kırşan, "O konuda takdir tamamen kendisinin." cevabını verdi. Özel yayının yaklaşık 10 dakika süreceğini dile getiren Kırşan, "Kürtçe ile gireceğiz, muhtemelen ilk canlı yayın Türkçe olacak. Hemen sonra Kürtçe dublajlı olarak kanalda defalarca yayınlayacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU