MGK'dan net cevaplar çıktı

BDP'nin "özerklik" "iki dil" isteklerine MGK'dan yanıt niteliğinde açıklama geldi. Bildiride "Resmi dilin Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmeye yönelik girişimler kabul edilemez" denildi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 30.12.2010 ABONE OL
"Özerk Kürdistan" ve iki dil tartışmaları gölgesinde yapılan Milli Güvenlik Kurulu'ndan (MGK) net tavır geldi. MGK, tartışmalara yanıt niteliğinde bir açıklama yaptı ve "'Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet' anlayışını ve önde gelen ortak paydalarımızdan birini teşkil eden Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dilinin Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmeye yönelik hiçbir girişimin kabul edilmeyeceği" vurgusu yapıldı. 2010 yılı son MGK'sı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirildi. 5.5 saat süren toplantı sonrasında yapılan açıklama Türkiye gündemini meşgul eden özerk Kürdistan ve iki dil tartışmalarına yanıt niteliğindeydi. Açıklama ile Cumhurbaşkanı Gül'ün bugün Diyarbakır'a yapacağı ziyaret de önemli hale geldi. Gül'ün bugünkü ziyaretinde de bu yöndeki açıklamalarını sürdürmesi bekleniyor. MGK bildirisinde şu başlıklar öne çıktı:

"KARDEŞLİK-HUZUR" VURGUSU: Toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve beraberliğinin en güçlü teminatı olduğunun altı çizilmiştir. Bu bağlamda, devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve toplumsal barışını hedef alan tahrik ve girişimlerin, milletimizin kardeşçe yaşama iradesi karşısında hiçbir sonuca ulaşamayacağına olan kati inanç bir kere daha vurgulanmıştır.

HERKES SORUMLULUKLA HAREKET ETSİN: Toplumda infial yaratabilecek ve demokrasiye, kişisel hak ve özgürlüklerin gelişimine, toplumsal barışa ve kardeşlik duygusuna zarar verecek yaklaşımlardan kaçınılmasının ve herkesin sorumluluk içinde hareket etmesinin büyük önemi taşıdığına işaret edilmiştir.

TEK BAYRAK-TEK VATAN VURGUSU: Bu bağlamda, "Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet" anlayışını ve önde gelen ortak paydalarımızdan birini teşkil eden Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dilinin Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmeye yönelik hiçbir girişimin kabul edilmeyeceğinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekilmiştir.

TERÖRLE MÜCADELE SÜRECEK: Bu yaklaşımla önümüzdeki dönemde de devletimizin terörü ve onun beslediği ortamın tasfiyesine yönelik çok yönlü ve geniş kapsamlı tasfiyesine yönelik çok yönlü ve geniş kapsamlı mücadelesinin her zaman olduğu gibi halkımızın sağ duyusu ve desteğinden alınan güçle ve taviz verilmeksizin aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği teyit edilmiştir. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU