'Terörün en önemli tedavisi din'

Bakan Faruk Çelik, din adamlarının artık vatandaşların tüm hassasiyetine hâkim olacağını belirterek, "Din adamları ülke birliği ve dirliği için çok daha yoğun çalışacak" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 30.12.2010 ABONE OL
Devlet Bakanı Faruk Çelik, yeni dönemde din adamlarının terör dahil tüm toplumsal sorunlara daha duyarlı olacağını söyledi. Çelik, "Bunun için her bölgeye yedi imam ihtisas merkezi kurulacak. Arzu edilen din adamı toplumsal sorunlara duyarlı vatandaşın hassasiyetine hakim olacak. Neden bu coğrafyada bir insan terörist olur, adam öldürür? Herkesin ruhunda bir güzellik vardır bunu çıkartacak olan din adamlarıdır" dedi. Diyanet'in yeniden yapılandırma sürecini ve yeni dönemde din adamlarının rolünü SABAH'a anlatan Çelik şu mesajları verdi:

BİLİMSEL SÜZGEÇ

100 binden fazla personeli olan Diyanet'in teşkilat yasasının çıkmasıyla idari yapısının çok daha sağlıklı bir noktaya geldiğini söyleyen Çelik, aksaklıkların tespit edilerek giderileceğini söyledi. Her an insanlarla iç içe olan din adamlarının niteliklerinin çok önemli olduğunu bu noktada radikal değişiklikler yapılacağını belirten Çelik, "Yeni dönemde her bölgeye ihtisas merkezleri kuracağız. Burada din adamlarının niteliklerini artırıcı mesleki formasyondan geçireceğiz, eksikliklerini gidereceğiz. Toplumsal sorunlara duyarlı vatandaşın hassasiyetine hakim arzu edilen din adamları yetiştireceğiz" diye konuştu.

"İNSAN NİYE TERÖRİST OLUR?"
Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde spesifik terör olaylarının çözümünde din unsurunun çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çelik şunları kaydetti: "Her şey dinle çözülecek demiyoruz ama din kişinin duygu dünyasının iç âlemidir. Din bölgedeki yaraya karşı en önemli tedavi unsuru olacaktır. İşte biz bu hizmetleri daha nitelikli, daha bilimsel özelliklere sahip insanlarla yapacağız. Yani töre adında niye cinayet işlenir, neden bir insan başkasını öldürür. Bunların hepsi insanla ilgili hadiseler. Niye bir insan terörist olur bu coğrafyada? Neden evini barkını annesini babasını bırakır? Birçok sebebi vardır ama öncelikle ruh dünyasıdır. Herkesin ruh dünyasında güzellikler vardır. Din adamının işte orada oluşan sıkıntıları gidermek gibi görevi var. Din adamlarımız bunu ülke birliği ve dirliği için önümüzdeki süreçte çok daha yoğun yapacaklar."

BUGÜN NELER OLDU