Jandarma: aileler çocukları kullanıyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
Komisyona bilgi veren bürokratların görüşleri şöyle:
İl Milli Eğitim Müdürü Zülfi Toman: Diyarbakır'ın ilçeleri Çınar, Kulp, Dicle Kocaalan'da bulunan YİBO'larda koğuş sisteminden 'oda' sistemine geçilmeli. Tüm okulların banyolarında kabin sistemi olmalı. Stajyer ve asker öğretmenler atanmamalı. YİBO öğrencilerinin karakteristik özelliğinin personele anlatılması için düzenli bir eğitim yapılmalı.
İl Sosyal Hizmetler Müdürü Oktay Taş: Tedbir kararı uygulamasında, kararlarda belirtilen adresin yanlış olması, kararın verildiği tarihte çocuğun 18 yaş üstü olması, çocuğun cezaevinde olması ve ailenin verilen tedbir kararını reddetmesi gibi sorunlar yaşanmaktadır. Dezavantajlı gruplarla çalışan sosyal hizmet çalışanlarının özlük hakları düzenlenmeli.
İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi: Hakkında sağlık tedbir kararı verilen çocukların hastane tedavi ve tetkikleri ve ilaçları SGK tarafından ücretsiz karşılanmalı. İl müftülükleri ve bağlı kurumlarınca verilen hutbe, sohbet ve vaazlarda aile ve risk altındaki çocuk konusu sıklıkla gündeme getirilmeli.
İl Jandarma Komutanlığı: TCK kapsamında çocuklara verilen cezaların az olması nedeniyle aileler ve toplum tarafından çocuklara suçun işletilmesi veya üstlenmesi sağlanmaktadır. Erken yaşta evlilik, berdel, çok çocuklu aile yapısı, beşik kertmesi, resmi nikah yerine imam nikahı yapılması, akraba evliliklerinin ön plana çıkması, kolay para kazanma yolunun seçilmesi çocukları suça iten etkenlerdir.

BUGÜN NELER OLDU