Zılgıtlı karşılama

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
Gül, ilk kez Ana Uçağı'na Kürt sorunu konusunda uzman akademisyen ve araştırma enstitüsü temsilcilerini aldı. Demokratik açılım sürecinde ismi sıkça gündeme gelen Prof. Dr. İhsan Bal da uçaktaydı.
Cumhurbaşkanı Gül'ü taşıyan uçak, Diyarbakır'a saat 10.50'de indi. Gül'ü Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Fikret Çolak ve diğer yetkililer karşıladı.
Havaalanındaki folklör gösterisi sırasında Baydemir, Cumhurbaşkanı'na oynanan oyunla ilgili bilgi verdi. Gül ve Baydemir, gösteriyi alkışlayıp tempo tuttu.
Gül'ün geçeceği yol boyunca önceki akşamdan bu yana alınan güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Polislerin izinleri geçici olarak kaldırıldı. Çöp kutuları muhtemel eylemlere karşı kontrol edildi. Yol boyunca sinyal bozucu jammer takılı araçlar görev yaptı.
Havaalanından valiliğe kadarki yaklaşık 5 kilometrelik yol boyunca vatandaşlar, "Halkın Cumhurbaşkanı", "En büyük başkan" sloganları attı, kadınlar zılgıt çekti. Türkçe ve Kürtçe 'Hoşgeldiniz' pankartları dikkat çekti.
Gül, akşam yemeğinde sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir araya geldi. Bölgenin sorunlarını dinledi. Bu yemeğe bazı şehit yakınları da davet edildi.
Dedeman Oteli'nin son dört katı Cumhurbaşkanı ve beraberindekilere ayrıldı. Odalar karanfil ve kırmızı güllerle süslendi. Geziye Cumhurbaşkanı Gül'ün Eşi Hayrünnisa Gül'ün de katılması bekleniyordu. Ancak, Gül oğluyla geldi.
Cumhurbaşkanı Gül bugün (cuma) Diyarbakır'ın tarihi ve turistik yerlerini gezecek. Gül'ün Gazi Caddesi'nde 'Halkla Buluşma' toplantısında, Kürtçe yayın yapan TRT 6'nın tarihi Cahit Sıtkı Tarancı Evi'nden canlı yayınladığı programa da katılıp Rojev (Gündem) adlı programa da katılacak.

BUGÜN NELER OLDU