Komşularda mezhep çatışması uyarısı

MGK öncesi Genelkurmay ve MİT tarafından hazırlanan raporda "Irak ve Suriye'deki gelişmeler bölgesel krize dönüşüyor" denilerek, bazı çevrelerin iki ülkedeki gelişmeleri mezhepsel boyuta taşımaya çalıştığı uyarısı yapıldı

Irak ve Suriye'de yaşanan sürece ilişkin "Her iki ülkedeki gelişmeler bölgesel krize dönüşüyor" tespitinde bulunduğu belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından hazırlanan bilgi notlarında bazı çevrelerin her iki ülkedeki gelişmeleri mezhepsel boyuta taşımak için yoğun çaba sarf ettiği belirtildi ve "Bu bölge için yıkım olur" uyarısı yapıldı. Bilgi notlarında Suriye'de çatışmaların "fail-i meçhul" çizgisinde ilerlediği vurgulandı. Genelkurmay ve MİT tarafından bölgeye ilişkin hazırlanan bilgi notları ile birlikte Dışişleri Bakanlığı'nın değerlendirmesi 28 Aralık Çarşamba günü yapılacak yılın son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında ele alınacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak ve Suriye'nin yanısıra Fransa'daki gelişmelere ilişkin de ayrıntılı bir bilgi sunması bekleniyor. Genelkurmay ve MİT'in bilgi notlarında ise Irak ve Suriye güvenlik açısından değerlendiriliyor. Suriye ve Irak'a ilişkin yapılan değerlendirmelerde ABD'nin Irak'tan çekilmesi ile birlikte ülkede bir boşluk oluştuğu ve tarafların birbirlerini açığa düşürmek için "gizli" yöntemlere başvurduğu belirtildi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki arasındaki sıkıntı ise önemli gelişmelerin habercisi olarak yorumlandı. Ülkedeki Şii-Sünni ayrımının çatışmaya henüz dönüşmese bile bu yöndeki ayrılığın ülkenin birliği açısından ciddi bir sorun olarak ortada durduğuna dikkat çekiliyor. Şii-Sünni ayrımının ülkede soğuk savaş dönemine ait uygulamaları da beraberinde getireceği belirtilen bilgi notlarında "Tüm bu gelişmeler hem Irak hem de bölge için bir yıkım olur. Yeni bir kaos zemini olarak ortaya çıkar" uyarısı yapıldı.

FAİL-İ MEÇHUL
Suriye'ye ilişkin yapılan değerlendirmelerde ise Şam yönetiminin Arap birliğinin bazı kararlarına "evet" demesine karşın ülkede iç çatışmanın sürdüğü belirtiliyor. Ülkede bombalı saldırıların arttığına dikkat çekiliyor ve "Ülke adeta bir fail-i meçhul saldırıların merkezi haline getirilmek isteniyor" deniliyor. Raporlarda Suriye'de şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin sayısının resmi rakamlara göre 4 bini gayrı resmi rakamlara göre 7 bini aştığı belirtiliyor.