Cumhurbaşkanı Gül'den "fikir hocasına" ödül

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü bu yıl edebiyat dalında Şair Sezai Karakoç'a verildi. Gül'ün kendi fikir dünyasının oluşmasında katkıları olduğunu anlattığı Karakoç törene katılmadı

Salı 27.12.2011
Son Güncelleme: Salı 27.12.2011
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, fikir dünyasını oluşturan şair Sezai Karakoç'u ödüllendirdi. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü bu yıl edebiyat dalında Şair Sezai Karakoç'a verildi. Gül, mazereti nedeniyle ödül törenine katılamayan Karakoç'un büyük bir şair ve büyük bir düşünce insanı olarak yerini aldığını belirterek, "Bence de lisedeki öğrencilik yıllarımdan bu yana sadece ezberlediğim şiirleri değil ama kendi fikir ve dünya görüşümün oluşmasında da en büyük katkıları olan kişilerden birisidir" dedi. 2006 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kendisine verilen ödülü de almaya gelmeyen Karakoç için Gül, tören sonrasında düzenlenen resepsiyonda "Sanatçıların kendine has böyle tavırları olabiliyor" dedi. Her sene düzenli olarak bu ödülleri seçkin sanatçılara verdiklerini belirten Gül "Devletlerin, milletlerin güvenli bir şekilde yollarına devam etmesi için, sanatkarların, düşünürlerin, fikir adamlarının, aydınların kılavuzluğuna daima ihtiyaç vardır. Zaman zaman siyasetçiler, devlet adamları konjonktürlerden her zaman etkilenebilirler ama sanatçılar vicdanlarıyla hareket ederler ve sonunda gerçekten doğru yönlendirmeyi hep yaparlar" dedi.

BDP'LİLER KATILDI

Bu yıl 17'ncisi düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Törenine Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün yanı sıra Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bazı milletvekilleri, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, iş adamları, medya temsilcileri ve kültür sanat dünyasından davetliler katıldı. BDP'liler Hasip Kaplan ve Sırrı Süreyya Önder'in de törene katılmaları dikkat çekti. Ödüller, Sanat Tarihi dalında Semavi Eyice'ye, Eleştiri alanında Doğan Hızlan'a, Geleneksel Sanatlar alanında da Hat Sanatçısı Hasan Çelebi'ye verildi. Törenin sunuculuğunu ünlü tiyatro sanatçısı Kenan Işık yaptı. Sanat Tarihi dalında ödül alan Semavi Eyice, İstanbul'un acıklı bir duruma geldiğini, şehirde inşa edilen gökdelenlerin silueti tamamen bozduğunu söyledi. Eyice'nin de muhteşem bir bilim adamı ve sanat tarihçisi olduğunu belirten Gül, "Burada söyledikleri umut ediyorum ki uygulayıcılar tarafından da dikkate alınır. Özellikle İstanbul gibi bizim en büyük hazinemizin değerini daha da artıracak, onun değerini azaltmayacak şekilde hareket etme durumunda olan bütün uygulayıcılar, görevliler, herkes ümit ediyorum ki kendisinin sadece eserlerinden değil, fikirlerinden de faydalanırlar" dedi.

Müze protestosu önerisi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tören sonunda düzenlenen resepsiyonda bir gazetecinin "Soykırım iddiaları nedeniyle Fransa'daki ünlü Louvre Müzesi'nin protesto edilmesini ister misiniz?" sorusunu "Bu bizi küçültür. Çocuksu bir şey olur" diye yanıtladı.


ANKARA

https://www.sabah.com.tr