Marmara'da facianın 'ucu'ndan dönüldü

Osman Gazi feribotu, Silivri açıklarında Ro-ro gemisiyle çarpıştı. 2 gemi uç kısımdan sürttü. Kazayla ilgili soruşturma açıldı. Bazı yolcularsa "Ro-ro gemisi bizi fark etmedi bile" dedi

Bursa-Güzelyalı'dan yolcu aldıktan sonra İstanbul'a hareket eden Osman Gazi-1 feribotu, Sivriada açıklarında UND EGE ro-ro gemisiyle çarpıştı. Kazada ölen ya da yaralanan olmadı. Facianın eşiğinden dönülen kaza, Sivriada'nın 4 deniz mili (7.4 kilometre) güneybatısında, dün 08.44'te meydana geldi. Güzelyalı-Yenikapı seferini yapan Vural Erol yönetimindeki Osman Gazi- 1, dün 07.30'da 830 yolcu ve 150 araçla yola çıktı. Bir saat 14 dakika normal seyreden Osman Gazi-1, Sivriada açıklarında UND EGE'yle yakınlaştı. Osman Gazi- 1 Yenikapı yönünde, 191 metre uzunluğundaki UND EGE ise İzmit Körfezi'ne doğru doğu rotasındaydı. İddiaya göre kazadan önce feribot, UND EGE'yi iskele tarafında; UND EGE de feribotu sancak (sağ) tarafında görüyordu. İki deniz aracı da manevrayla çarpışmadan kurtulmaya çalıştı. Ancak ro-ro gemisi, Osman Gazi-1'in sol uç kısmına sürttü. Çarpışmanın etkisiyle sarsılan feribotta kısa süreli panik yaşandı. Bu esnada bazı yolcular yere düştü.

SORUŞTURMA AÇILDI

Panik, kaptanın anonsuyla sona erdi. Kazanın ardından gemiler yoluna devam etti. Osman Gazi-1 dün 09.15'te, 15 dakikalık gecikmeyle Yenikapı İskelesi'ne yanaştı. UND EGE ise İzmit Körfezi'ne doğru yol aldı. Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığı'na bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve İstanbul Liman Başkanlığı gemi kaptanları ve kaza hakkında soruşturma başlattı. Kazayla ilgili ayrıntıları, Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) ve Seyahat Bilgi Kaydetme Sistemi'nden (VDR) elde edilecek veriler ortaya çıkaracak.

İDO'DAN AÇIKLAMA..
İDO Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada da kaza ile ilgili Liman Başkanlığı ve İstanbul Valiliği'nin soruşturma başlattığı bildirilerek, "Saat 07.30 Güzelyalı-İstanbul seferini yapmakta olan İDO'ya ait, 830 yolcu ve 150 araç taşıyan Osman Gazi-1 Feribotu ile UND RORO'ya ait Trieste-Pendik seferini yapan UND EGE gemisi Sivriada'nın 4 mil güneybatısında seyir yaparken sürtünme meydana gelmiştir. Herhangi bir can ve mal kaybı olmazken Osman Gazi-1 Feribotu küçük çapta hasar görmüştür. Her iki gemi de seferlerine devam etmiştir."

LİBYA'DAN TÜRKLER'İ GETİREN FERİBOTTU
2007'de Avustralya'da imal edilen Osman Gazi- 1, Güzelyalı-Yenikapı arasında seferler yapıyor. Yüklü hali ile 35 deniz mili (yaklaşık 65 km/saat) hıza ulaşabilen, 88 metre boyunda, bin 200 yolcu ve 225 araç kapasiteli feribot, Libya'daki karışıklıklar nedeniyle tahliye edilen Türk vatandaşların Bingazi'den Marmaris'e getirilişinde de kullanılmıştı. Ve kaptan o zaman da Vural Erol'du.

'Kaptanın manevrası olmasa ölmüştük!..'
Kaza nedeniyle Osman Gazi-1'de yolcular büyük panik yaşadı. Feribotun gövde kısmında hasar meydana geldi. Kaza nedeniyle Yenikapı İskelesi'ne tedbir amaçlı ambulans sevk edildi. Feribotun iskeleye yanaşmasından sonra yolcular hızlı bir şekilde tahliye edildi. Yolcu Nizami Erim, kaptanın soğukkanlı davranıp büyük bir kazayı önlediğini belirterek şunları anlattı: "Gemi üzerimize geldikten sonra sarsıldık. İkinci kez üzerimize geldi. Kaptanımız feribotla oyuncakla oynar gibi oynayarak, ileri geri manevra yaparak bizi kurtardı. Öyle yapmasaydı denizin dibini boylardık. Kaptanımız müthiş bir marifet sergiledi. Çarpışma anından sonra feribot durdu. Psikolojik rahatsızlığı olanlar oldu. Yolculara açıklama yapıldı. Daha sonra yola devam edildi. Akşam geriye döneceğim, aynı gemiye yine binerim." Başka bir yolcu ise, "Ro-ro hızla üzerimize geliyordu. Bizim kaptan onu gördü ve durdu. Ro-ro hiçbir şeyin farkında değildi. Vurduktan sonra farkına vardı" diye iddia etti.

BUGÜN NELER OLDU