Kılıçdaroğlu'ndan Gül'e mektup

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kamuoyu tarafından çeşitli tartışmalara yol açan milletvekillerine yapılan zamla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup yazdı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 28.12.2011 14:57 ABONE OL
Yasalaşma sürecinde demokrasinin ve etik değerlerin gereklerine uygun hareket edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Söz konusu yasanın bir kez daha görüşülmek üzere TBMM' ye iadesini Zat-ı Alilerinin yüksek takdirlerine sunarım" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekillerine yapılan zamla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Gül'e mektup yazdı. Mektubunda milletvekilleri ve emeklilerin aylıkları ile ilgili düzenlemelerin öteden beri kamuoyunun ilgisini çektiğini belirten Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un da yine kamuoyunda yoğun olarak tartışıldığını kaydetti. Milletvekili maaşlarına yapılacak olan zammın önceden kamuoyunun bilgisine sunulması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, mektubunda şunları kaydetti:

"Milletvekilleri ile emeklilerinin özlük haklarının yasayla düzenleneceği malumlarıdır. Ama bu yasalaşma sürecinin 'demokrasinin ve etik değerlerin' gereklerine uygun olarak gerçekleştirilmesi, yasaların toplum vicdanında kabul görmesi açısından çok önemlidir. Bir 'gece yarısı önergesiyle' aylıklarda olağan dışı artış öngören düzenlemeler, doğal olarak kamuoyunun tepkisini çekecektir. Bu tepkinin sonuçta, Parlamentonun itibarını yaraladığı açıktır. Oysa milletvekili ve emeklilerinin aylıklarına zam
yapılacaksa, bunun önceden kamuoyunun bilgisine sunulması, gerekçelendirilmesi ve daha sonra TBMM'nin gündemine taşınması gerekir. 90 yıla yaklaşan Parlamento deneyimimiz, artık 'yangından mal kaçırırcasına düzenleme yapma' hakkını bize vermemelidir. Parlamentomuzun itibarını korumak, Parlamentonun halka güven veren bir konumda olmasını sağlamak, kuşkusuz hepimizin görevidir. Sayın Cumhurbaşkanım, yapılan düzenlemenin Anayasayla uyumunu zat-ı aliniz elbette ki takdir edeceklerdir. Ama kanımca, çok daha önemlisi, yukarıda bilginize sunmaya çalıştığım etik değerlerdir. Bu bağlamda, söz konusu yasanın bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iadesini Zat-ı Alilerinin yüksek takdirlerine sunarım. Saygılarımla."

BUGÜN NELER OLDU