Tasarının kanunlaşması durumunda...

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 28.12.2011 19:57 ABONE OL
Milli Güvenlik Kurulu'nda Fransa Parlamentosu'nda sözde Ermeni soykırımı iddialarına yönelik yasa tasarısının kabul edilmesi görüşüldü. MGK Bildirisinde konuya ilişkin "Tarihin, parlamentoların alacakları yanlı kararlarla yeniden yazılmasının yanlışlığı, bu kanun tasarısıyla daha vahim bir şekilde görülebilmiştir. Fransa'da aklıselimin hakim olması ve bu hatalarından geri dönülmesi yönündeki beklentimiz sürmekle birlikte, tasarının kanunlaşması durumunda bu haksız tasarrufa her şekilde karşı çıkılması kararlaştırılmıştır" denildi.

MGK toplantısının ardından yayınlanan bildiride, Fransa Parlamentosunda kabul edilen yasa tasarısının tüm boyutları ile ele alındığı kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

"Anılan yasanın ifade özgürlüğüne, bilimsel çalışmaları ve ilgili uluslararası hukuk kurallarına aykırılığına dikkat çekilerek, bu gelişmenin, iki ülke arasındaki tarihe dayanan dostluk ilişkilerine büyük bir darbe vurduğu kaydedilmiştir. Bu konuda hükümetin bu aşamada açıkladığı ve Fransa'nın atacağı adımlara bağlı olarak benimseyebileceği ilave tedbirlerin kararlılıkla uygulanmasının önemi vurgulanmıştır. Tarihin, parlamentoların alacakları yanlı kararlarla yeniden yazılmasının yanlışlığı, bu kanun tasarısıyla daha vahim bir şekilde görülebilmiştir. Fransa'da aklıselimin hakim olması ve bu hatalarından geri dönülmesi yönündeki beklentimiz sürmekle birlikte, tasarının kanunlaşması durumunda bu haksız tasarrufa her şekilde karşı çıkılması kararlaştırılmıştır."

BUGÜN NELER OLDU