PKK'nın kilit ismi yakalandı

Art arda düzenlenen operasyonlarla ağır darbeler yiyen PKK'nın kanlı şehir baskınlarında kilit rol oynayan en önemli kuryesi Hüsnü Çobanoğlu Hakkari'de yakalandı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 28.12.2011 10:13 ABONE OL
Akşam'ın haberine göre; kırsaldan aldığı bombaları metropollerdeki teröristlere sızdıran kurye Çobanoğlu'nun, örgütün Yüksekova sorumlusu 'Yılmaz-Kürdo' kod adlı Yusuf Saydut'un talimatlarıyla hareket ettiği belirlendi.

Geçen eylülde Avcılar Marmara Caddesi üzerindeki parkta meydana gelen ve 11 kişinin yaralandığı patlamayı gerçekleştirdiği öne sürülen A.A. İstanbul'da yakalanmıştı. Polis, terör örgütünün en önemli bomba kuryecisi Hüsnü Çobanoğlu'na, A.A.'nın ifadelerinden yola çıkarak ulaştı. Aylar süren takibin ardından düzenlenen operasyonda yakalanan Çobanoğlu'nun üzerinde İzzet Akbaş adına düzenlenmiş sahte kimlik ve Ekrem Baş isimli bir kişiden sözde vergi almak için yazılmış HPG mühürlü tehdit mektubu bulundu.

POLİS SAYDUT'UN İZİNDE
Hüsnü Çobanoğlu'nun yakalanmasıyla birlikte ülkeyi derinden sarsan iki kanlı olayın detayları da ortaya çıktı. Örgütün bu kanlı eylemlerini planlayan önemli bir isim daha deşifre edildi.

Çobanoğlu'nun talimat aldığı PKK'nın Yüksekova sorumlusu 'Yılmaz-Kürdo' kod adlı Yusuf Saydut'un Avcılar patlamasının yanı sıra Yüksekova'da asker ve polise düzenlenen saldırıların emrini verdiği, yine sokak ortasında öldürülen iki uzman çavuş suikastının da Saydut'un talimatlarıyla düzenlendiği ortaya çıktı. Güvenlik güçleri şimdi Yusuf Saydut'un peşinde.

Öte yandan Görese Dağı'nda sürdürülen operasyonlarda öldürülen 21 teröristin arasında sözde Andok kod adlı sözde Amed'(Diyarbakır) bölge sorumlusu ile yardımcısının da öldüğü öne sürüldü.

BUGÜN NELER OLDU