'Türkiye yıllardır böyle bir gündem yaşamadı'

Büyükelçilere Çankaya'da yemek veren Gül, "Belki de uzun yıllardan sonra Türkiye, bu kadar yoğun program, yoğun gündemle karşı karşıya ve bu tamamen Dışişleri'nin sırtında" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 28.12.2011 ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Aynı anda, aynı yılda, aynı zaman periyodu içinde bu kadar çok önceliği olan ve bu kadar bizim için önem arz eden olayla karşılaşmadık. Birçok ülke birinci derecede bizim geleceğimizle ilgili" dedi. Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve 4. Büyükelçiler Konferansı için Türkiye'de bulunan büyükelçilerle öğle yemeğinde bir araya geldi. Gül ve Davutoğlu, yemek öncesinde tek tek anons edilen büyükelçiler ve diğer davetlileri Çankaya Köşkü'nün resepsiyon salonu girişinde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Türkiye'nin Şam, Cezayir ve Trablus büyükelçileriyle ayak üstü kısa sohbet yaptığı görüldü. Yemeğe Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun yanı sıra bakanlık müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve müsteşar yardımcıları, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Kamu Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Diriöz ve diplomatlar da katıldı. Yemekten önce yaptığı konuşmada, Arap dünyası ve Ortadoğu'da olup bitenlerin 2011'in en önemli olayları olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, bunların beklenen olaylar olduğunu, ancak 2011'de meydana geleceğini kimsenin bilmediğini söyledi.

'KAHR AMANL IK GÖSTERDİNİZ '
Bölge ülkelerini ziyaretlerinde düşüncelerini paylaştığını anlatan Gül, "Yapılması gerekenleri bir an önce yapmaları gerektiğini anlatırken, Türkiye'den özellikle misal veriyordum. Türkiye'de evimizin içini nasıl düzene koyuyoruz, nasıl köklü reformlar yapıyoruz, bunları anlatırken 'Sizlerin de bunları yapmanız gerekir. Yoksa bir gün ya içeriden büyük patlamalar olacak ya da dışarıdan müdahaleler kaçınılmaz hale gelecek' diye paylaşıyordum" dedi. Olayların aniden ortaya çıktığını ve ülkelerin içinden liderlikler yapılmayınca halkın patladığını ifade eden Gül, şöyle konuştu: "Bütün arzumuz şu; bütün bu olaylar çok uzun sürmeden doğru mecrasına oturur ve bunun neticesinde hem halklar, hem bu ülkeler güçlü bir şekilde çıkar. Bu süreçte Libya'da çok büyük olaylarla karşı karşıya kalındı. Dışişleri Bakanlığımız, Silahlı Kuvvetlerimiz, bütün devlet görevlilerimiz olağanüstü bir gayret içinde oldular, büyük tahliyeler yapıldı. Bütün bunlarda büyük kahramanlıklar gösterdiniz." Dışişleri personelinin sırtındaki yüke dikkat çeken Gül şöyle devam etti: "Aynı şekilde diğer ülkelerde Libya'da, Suriye'de, şu anda içinde bulunulan şartlarda vazife gören arkadaşlarımız olağanüstü çalışmalar yapmaktalar. Diğer ülkelerde şartlar daha iyi de olsa durumu tahlil ediyorsunuz ve Türkiye'yi doğru şekilde yönlendirip doğru işlerin yapılması için uğraşıyoruz. Belki de uzun yıllardan sonra Türkiye, bu kadar yoğun program ve yoğun gündemle karşı karşıya ve bu tamamen Dışişleri'nin işi. Aynı anda, aynı yılda, aynı zaman periyodu içinde bu kadar çok önceliği olan ve bu kadar bizim için önem arz eden olayla karşılaşmadık. Birçok ülke birinci derecede bizim geleceğimizle ilgili. Dolayısıyla bu kadar çok faaliyeti, aktiviteyi ve olağanüstü durumu idare etmek Dışişleri için büyük bir onur olduğu gibi büyük bir sorumluluk da. Hiçbir dönemde bu kadar meşgul olmadınız. İşte böyle olağanüstü bir dönemin neticeleri ortaya çıktığında bütün bunlardan milli çıkarlarımız düşünüldüğünde bizi menfi etkilemeyecek şekilde çıkması için gece gündüz hep beraber çalışıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU