Yılın son MGK'sı toplandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yılın son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı başladı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 28.12.2011 14:36 ABONE OL
Milli Güvenlik Kurulu 2011 yılının son toplantısını gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı.

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantı saat 13.55'de başladı. Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlık ettiği MGK'ya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MGK üyesi bakanlar, kuvvet komutanları ve ilgili bürokratlar katıldı.

MGK'nın gündeminde iç ve dış gelişmeler ve terörle mücadelenin yanı sıra Türkiye ile Fransa ilişkileri ana gündem maddesi olarak görüşülecek. Fransa Parlamentosu'nda sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı'nın kabul edilmesinin ardından Türkiye'nin Fransa'ya yönelik aldığı yaptırım kararları toplantıda gündeme gelecek. Yaptırımlar kapsamında Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nun yasanın parlamentoda kabulüne ilişkin süreçle ilgili MGK üyelerine bilgi vermesi bekleniyor.

Öte yandan Türkiye'nin sınır komşusu Suriye'de yaşanan son gelişmeler de MGK'nın gündeminde olacak. Büyükelçi Ömer Onhon'un da yine Suriye'deki son duruma ilişkin kurul üyelerini bilgilendirmesi öngörülüyor.

İKİNCİ AÇILIM MGK'DA
Öte yandan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın açıkladığı Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılması ve Demokratik Açılım sürecine ilişkin yeni düzenlemeleri kapsayan, ikinci açılım paketi olarak adlandırılan yasal düzenleme süreci de MGK'nın öncelikli gündem maddeleri arasında yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU