Genelkurmay'dan Uludere açıklaması

Şırnak Uludere'de köylülerin vurulduğu iddiasıyla ilgili, TSK'dan ilk açıklama geldi: Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir.

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 29.12.2011 11:50 ABONE OL

Türk Silahlı Kuvvetleri, dün gece Şırnak'ta yapılan operasyonla ilgili açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Irak'tan Türkiye'ye doğru bir grubun hareket halinde olduğunun İnsansız Hava Aracı(İHA) görüntüleri ile tespit edildiğine dikkat çekilerek, hedeflerin hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alındığı bildirildi.

Olayın meydana geldiği yerin bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu sivil yerleşim bulunmayan Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesi olduğu vurgulanan açıklamada, "Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir." denildi.Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi harekatı, TBMM tarafından 17 Ekim 2007 tarihinde verilen ve birer yıllık sürelerle yenilenen yetki gereği sürdürüldüğüne dikkat çekilerek, "Terör örgütü elebaşılarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınır ötesinde Sinat-Haftanin'e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır. Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda, içlerinde örgüt elebaşılarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir." denildi.

ULUDERE'DEN İLK GÖRÜNTÜ"TERÖRİSTLER TARAFINDAN SIKÇA KULLANILAN BİR BÖLGE"
Geçmişte bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, teröristlerin, kullandığı ağır silah, cephane ve patlayıcıları yük hayvanları ile Irak'tan getirerek sınırdan içeri soktukları, teslim olan terörist ifadelerinden bilindiği hatırlatılan açıklamada, "Bölücü terör örgütü mensuplarının, Irak Kuzeyinden gelerek hududumuza yakın karakol ve üs bölgelerimize eylem yapacağına dair istihbaratın artması üzerine, keşif ve gözetleme gayretleri sınır boylarında artırılmıştır. Bu kapsamda, 28 Aralık 2011 günü saat 18.39'da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir. Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır. Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir. Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir." denildi.

BUGÜN NELER OLDU