Oda TV davasında 4. duruşma

Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da bulunduğu 12'si tutuklu 14 sanık hakkında açılan Odatv davasının 4. duruşması başladı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 29.12.2011 13:06 ABONE OL
Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da bulunduğu 12'si tutuklu 14 sanık hakkında açılan Odatv davasının 4. duruşması başladı. Duruşma, tutuklu sanık Yalçın Küçük'ün savunmasının alınmasıyla başladı.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Prof. Dr Yalçın Küçük, eski emniyet müdürü Hanefi Avcı, gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Soner Yalçın, Şükrü Doğan Yurdakul, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Muhammet Sait Çakır, Coşkun Musluk, Müyesser Uğur ile tutuksuz sanık İklim Ayfer Kaleli katıldı. Diğer tutuksuz sanık Ahmet Mümtaz İdil sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılmadı. Bugün görülen 4. duruşma, davanın bir numaralı sanığı Yalçın Küçük'ün savunmasıyla başladı.

Duruşma öncesinde Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, tutuklu sanıkların duruşma saatinden 1 saat geç gelmesi üzerine tekrarı olmaması için jandarmayı uyardı. Duruşmanın saat 10.00'da başladığını söyleyen Başkan Ekinci, jandarma görevlilerine tutuklu sanıkları tekrar geç getirmeleri halinde haklarında işlem yapacağını duyurdu. Başkan Ekinci, sanık yakınlarını da tutuklulara güvenlik gerekçesiyle yiyecek vermemesi konusunda uyardı. Başkan Ekinci, tüm sanıkların savunma yapmalarının 2 hafta içinde tamamlanmasını planladıklarını belirtti. Duruşmanın önümüzdeki hafta Salı, Çarşamba ve Perşembe günü devam edeceğini kaydeden Başkan Ekinci, taleplerin ise son gün alınacağını aktardı.

Savunma yapmak için kürsüye gelen Yalçın Küçük, iddianamede bazı sanıklara müstear isim vermek ve kaos oluşturmakla suçlandığını anlattı. Küçük, "İddianamede sadece T.C. yazısı ile sondaki savcı Cihan Kansız'ın ismi doğrudur. Gerisi yalandır." iddiasında bulundu. Duruşma Yalçın Küçük'ün savunma yapmasıyla devam ediyor.

Duruşmayı izleyenler arasında CHP milletvekili Mahmut Tanal ve gazeteci Ruşen Çakır'da bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU