Başsavcılık harekete geçti

Kuzey Irak sınırında yıllardır kaçakçılık yapan Ortasu köyü sakinlerinden 35 kişinin ölümü ile ilgili savcılar harekete geçti.

Cuma 30.12.2011 13:37
Güncelleme: Cuma 30.12.2011 13:47
ABONE OL
Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, olayın oluş şekliyle ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılık olayın öncelikle oluş şeklini belirlemeye çalışacak.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünden Kuzey Irak'ta kaçakçılık amacıyla giden köylülerin dönüş yolunda terörist zannedilerek savaş uçakları tarafından bombalanmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları, Kuzey Irak'ın Sinat-Haftanin bölgesinde, insansız hava araçları tarafından tespit edilen 50 kişilik grubu bombalamıştı. Ancak ölenlerin terörist değil kaçakçı olduğu ortaya çıktı. Uçaklarının yanlışlıkla kaçakçıları vurduğunun anlaşılması üzerine Özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Özel yetkili savcılık öncelikle olayın oluş şeklini ortaya çıkararak bu yöndeki delillere ulaşmaya çalışacak. Olayın oluş şekli kamuoyundaki bir çok soruya da cevap olabilecek. Yıllardır bölgede kaçakçılık yapmalarına rağmen herhangi bir müdahale ile karşılaşmayan Ortasu köylülerinin bu kez neden uçaklar tarafından vurulduğu belirlenmeye çalışılacak.