Bozdağ: Uludere'de kasıt olmadığı çok açık

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Şırnak'ın Uludere İlçesi Ortasu köyü kırsalında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen hava operasyonunda ölen 35 kişi ile alakalı olarak ortada bir kastın olmadığını söyledi.

Cuma 30.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Cuma 30.12.2011 14:12
ABONE OL
Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere memleketi Yozgat'a gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, valilik ziyaretinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Önceki gece Şırnak'ın Uludere İlçesi Ortasu köyü kırsalında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen hava operasyonunda ölen 35 kişi ile alakalı olarak, "konuyla ilgili Genelkurmay Başkanı bir açıklama yaptı. Bir kasıt kesinlikle söz konusu değil, ayrıca konuyla ilgili adli ve idari inceleme başlatıldığında Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada ifade etti. Tabi bu incelemeler sonucu olayın gerçek durumu daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Ona göre Yapılması gerekenler ne ise onlar elbette yapılacaktır. Burada bir kastın olmadığı çok açık. Ama işin gerçek boyutları ortaya çıkacaktır. Ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ailelerine başsağlığı diliyorum" dedi.

Emekli milletvekillerine yapılan zammın Çankaya Köşkünden dönmesini de değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ,"Cumhurbaşkanımız anayasal yetkisini kullanmıştır. Bir daha yasaları geri görüşülmek üzere parlamentoya gönderme yetkisi anayasayla sayın cumhurbaşkanına verilmiş bir yetkidir. Sayın Cumhurbaşkanımız da yapılan zammı bir daha görüşülmek üzere parlamentoya iade etmiştir. Parlamento bundan sonraki süreçte bunu görüşecek kararını verecektir. Zannedersem Cumhurbaşkanımızın geri gönderme gerekçeleri doğrultusunda bir görüş ve kara bağlama yolunu tercih etmesi kuvvetle muhtemeldir. Cumhurbaşkanının veto gerekçeleri çerçevesinde bir değerlendirme yapmasını daha doğru olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

2012 Yılı içerisinde yeni anayasayı hayata geçirildiği takdirde 2012 yılının en önemli olaylı olacağını belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, " 24. Dönem parlamentosunun en büyük projesi olacaktır. Parlamento tarihinin en önemli bir projesi ve işi olacaktır. Çünkü ilk defa Türkiye parlamentosu Türkiye Büyük Millet Meclisi, hür bir ortamda herkesin ve her kesimin özgürce katkısını verdiği bir ortamda, kimsenin kimseye dayatma yapmadığı bir biçimde ve herkesin mutabakatıyla yepyeni bir anayasayı yapmayı başarmış olacaktır. Bana göre tarihi bir olaydır. İnşallah 2012 yılı 1982 anayasasının yerine 2012 Türkiye Cumhuriyeti anayasasının hayata geçirildiği, yürürlüğe geçirildiği bir yıl olur" ifadelerini kullandı.