Kepenk kapatmayan işyerlerine saldırı

BDP'nin Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısına katılan bazı kişiler, kepenklerini kapatmayan bazı işyerleri ile kamu binalarına saldırdı. Saldırganlar, 10'dan fazla işyeri, kamu binası ve bankanın camlarını kırdı.

BDP, Şırnak'ın Uludere ilçesi Ortasu köyünde ikamet eden ve kaçakçılık yapmak için Kuzey Irak'tan dönerken savaş uçaklarının açtığı ateş sonucu hayatını kaybedenlerle ilgili basın açıklaması yaptı.

Koşuyolu Parkı'nda yapılan açıklamadan sonra yaklaşık 2 bin kişilik grup dağıldı. Dağılan grup arasındaki bazı kişiler Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası, 2 iş merkezi, bir banka ile dükkanlarla taşlarla saldırdı. Esnaf saldırısı sırasında kaçarak işyerlerinin arka bölümlerine saklandı. İşyerlerinin camları kırılan içindeki eşyası tahrip edilen bir esnaf, "Allah bunlara akıl versin. Geceleri eğlenip gündüzleri gelip sözde Kürtler adına bize zarar veriyorlar. Kürtlük bu mu? Eğer Kürtlük buysa biz burada neyiz? Bunların derdi biz değiliz." dedi. Esnaf, basın mensuplarından bu sözlerinin yazılmasını da istedi.

İşyerlerine saldırı yaptıktan sonra BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nın önünde toplanan kalabalığa polis müdahale etti. Göstericiler kaldırım taşlarını sökerek polise attı. Çıkan olaylarda dolmuş durağında otobüs bekleyen bir aile çocuğunu kucağına alarak kaçmaya çalıştı.

MUŞ'TA BDP'LİLER POLİSE SALDIRDI
Muş'ta, BDP'lilerin yaptığı basın açıklamasının ardından olaylar çıktı. Polise taş ve buzla saldıran göstericilere, polis de biber gazıyla müdahale etti. Irak sınırında 35 kaçakçının hayatını kaybetmesini protesto eden BDP'liler, parti binasından belediye meydanına kadar yürüdü. Burada bir açıklama yapan BDP İl Başkanı Fatih Barutçu, Şırnak'ta 35 kişinin öldürülmesine tepki gösterdi ve parti olarak 3 gün yas ilan ettiklerini söyledi.

Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Daha sonra yaklaşık 300 kişilik grup, İstasyon Caddesi üzerinde yürümeye başladı. Partililerin engellemesinin ardından PTT Caddesi'ne yönelen grup, burada barikat kuran polise taş ve buzlarla saldırdı. Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile göstericilerin önünü kesen polis, eylemcilere biber gazıyla müdahale etti. Grup, yapılan müdahalenin ardından parti binasına geçti. Çıkan olaylarda yüzüne buz parçası isabet eden bir vatandaş yaralandı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı şehirde gerginlik sürüyor.

HAKKARİ'DEKİ YÜRÜYÜŞ SONRASINDA OLAYLAR ÇIKTI
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari İl Örgütü'nün, Şırnak'ın Uludere ilçesi Ortasu köyü yakınlarında düzenlenen operasyonu protesto etmek amacıyla yaptığı basın açıklamasının ardından olaylar çıktı.
Bulvar Caddesi'nde bulunan belediye binası önünde yapılan basın açıklaması ve yürüyüş sonrasında dağılan grup, çarşı merkezinde bulunan zırhlı araçları taşladı. Kalabalığın içinde kadın ve çocuklar bulunduğu için polis müdahalede bulunmadı.

Devlet Hastanesi önünde bulunan Çevre Yolu Caddesi'ne barikat kurarak ateş yakan gruba ise polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericiler taş, molotofkokteyli, havai fişek ve ellerindeki sopaları fırlatarak karşılık verirken, çıkan olaylar sürüyor.

BUGÜN NELER OLDU