Yeni HSYK'nın AİHM çıkarması

HSYK, ilk derece mahkemelerinde görev yapan hâkim ve savcıların insan hakları konusundaki bilgi ve tecrübelerini artırmak için 25 kişilik bir heyetle AİHM'nin bulunduğu Strasbourg'a çıkarma yaptı

Yeni yapısıyla faaliyete başladığı günden beri insan hakları ihlallerini gündemine alan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), ilk derece mahkemelerinde görev yapan hâkim ve savcıların insan hakları alanındaki bilgi ve tecrübelerini artırmak için Strasbourg'a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. 14-18 Aralık 2011 tarihlerini kapsayan ziyarete aralarında HSYK üyesi Halil Koç ve HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Engin Durnagöl ile başsavcı, savcı, mahkeme başkanı ve hâkimlerin de bulunduğu 25 kişilik bir heyet katıldı. Ziyaret, insan hakları karnesi zayıf olan Türkiye'deki hukuk sistemini Avrupa hukuku ile uyumlu hale getirmek ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye aleyhine görülen davaların sayısını azaltmak amacıyla gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yargı alanında köklü reformlar yapan ve bu kapsamda HSYK'nın yapısını değiştiren Türkiye, önceki yıllarda insan hakları ihlalleriyle ilgili davalarda yüklü miktarlarda tazminat ödemeye mahkûm ediliyordu. Yargıdaki değişiklikler ile bürokratik engeller azaldı, dosyalar daha hızlı görüşülmeye başlandı ve Avrupa Birliği (AB) ile uyum yasaları çerçevesinde insan hakları ihlallerine ilişkin davalarda azalma kaydedildi. HSYK'nın insan hakları konusundaki uygulamalarının bir sonucu olan bu tür ziyaretler sayesinde Türk hukukunun Avrupa hukukuna, Avrupa hukukunun da Türk hukukuna tanıtıldığı ve Türkiye'nin insan hakları konusundaki olumsuz imajının düzelmeye başladığı belirtiliyor. Hâkim ve savcılardan oluşan heyetin Strasbourg temasları kapsamında ilk gün Avrupa Parlamentosu ziyaret edildi. Burada genel kurulu izleyen heyet daha sonra Türk asıllı Almanya milletvekili İsmail Ertuğ ile görüştü. Heyet, bu görüşmenin ardından AİHM'ye geçti. Mahkemede ilk olarak Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Türk hukukçu Fatoş Aracı'dan AİHM ve işleyişi hakkında bilgi alındı. Ardından Türkiye masasının bölüm şefleri olan Civan Turmangil, Atilla Nalbant ve Seçkin Erel Türkiye aleyhine yapılan başvurularda tespit edilen temel yapısal problemler konusunda sunum yaptı.

YENİ HSYK'YI ANLATTILAR

Programın ikinci gününde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bazı maddeleri, hukukçu Uğur Erdal, Ümit Kılınç, Ali Bahadır ve Onur Andreotti tarafından değerlendirildi. HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Engin Durnagöl tarafından HSYK'nın eski yapısı ve yeni yapısı, yeni yapıyla nelerin değiştiği konusunda AİHM'de görevli Türk hukukçulara kapsamlı bir sunum yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU