'Hükümet özür dilemeli'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Şırnak'taki olayı "AKP'nin 33 kurşununun 2011 versiyonu" olarak değerlendirip, hükümetin özür dilemesini istedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 31.12.2011 ABONE OL
Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hem Türkiye hem CHP açısından 2011 yılını değerlendirdi, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Uludere'de yaşanan olayla ilgili hükümetin özür dilemesini isteyen Kılıçdaroğlu, "AKP sözcüsü konuşuyor, hükümetten ses yok. Hükümetin o yurttaşların ailelerinden özür dilemesi lazım" dedi. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin 35 kişinin ölümüyle ilgili "Muğlalı Paşa" benzetmesini hatırlatması üzerine "AKP'nin 33 kurşununun 2011 versiyonudur bu. Orada da kaçakçılar öldürülmüştü, burada da kaçakçılar öldürülüyor. Orada silahlar, burada uçaklar. Onun için 2011 versiyonu dedim" ifadesini kullandı. Rusya'yla imzalanan "Karadeniz'de Boru Hattı İnşaatı Yapma İzni"yle ilgili sorulara CHP lideri, "Nabucco'nun ölmesi demek doğalgaz ve petrolde Türkiye'nin terminal ülke olmayacağı anlamına gelir. Kendi elimizle kendi ayağımıza kurşun sıktık. Türkiye'yi Rusya'ya yılbaşında güzel bir hindi olarak ikram edecekler" karşılığını verdi. CHP lideri, Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal'la ilgili AK Parti tarafından verilen kanun teklifini, "Yasa teklifi verilebilir ama yönetmelikle de değişiklik yapılabilirdi" şeklinde değerlendirdi. Teklifte "terör örgütü üyelerinin avukatıyla 6 ay görüşmemesi hükmünün de yer aldığı"nın hatırlatılması üzerine CHP lideri, "Biz de terör tanımı o kadar geniş ki, şu toplantıyı bile terör toplantısı olarak tanımlamak mümkün olabilir. Sadece bir gizli tanık gerekir. Hepinizi bir gecede toplayabilirler" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu 2011 yılının CHP açısından nasıl geçtiğine ilişkin bir soruyu ise "Sosyal demokrat parti olma yolunda ilerledik, ilerliyoruz" şeklinde yanıtladı.

''CUMHURBAŞKANI'NI YÜREKTEN KUTLUYORUM"
Kılıçdaroğlu, milletvekili emekli zammıyla ilgili düzenlemenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilmesini "olumlu" olarak değerlendirirken, "Cumhurbaşkanı'nı yürekten kutluyorum" dedi. Kılıçdaroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı, parlamentonun itibarını iade etmiştir. Şimdi göreceğiz kim evet kim hayır diyor" diye konuştu.

ANKARA

BUGÜN NELER OLDU