Birlikte öldüler yan yana gömüldüler

Terörist sanıldıkları için Türk uçakları tarafından bombalanarak ölen 35 köylü Gülyazı köyünde toprağa verildi. BDP milletvekilleri ile CHP'li Tanrıkulu'nun katıldığı töreni asker uzaktan izledi

Şırnak'ta sınırın Kuzey Irak tarafında terörist grup zannedilerek havadan atılan bombalarla öldürülen 35 köylü Gülyazı köyünde yan yana toprağa verildi. Cenazeler konvoy halinde köye getirilirken, Kürtçe ağıtlar yakıldı. Törene BDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Uludere ilçesi kırsalında, kaçakçılık yaparken terörist sanılan 35 köylünün cenazesi, otopsilerinin ardından hastane morgundan alındı. Ölenler için Uludere Yeşilyuva camisinde toplu cenaze namazı kılındı. Namazı kıldıran Şırnak Müftüsü Abdullah Kaplan ölenlerin yakınlarına sabır diledi. Daha sonra omuzlara alınan tabutlar, zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde araçlara konuldu. Cenazeler uzun araç konvoyuyla Gülyazı köyüne götürüldü. Mezarlığa omuzlarda taşınan tabutlara sarı-kırmızı-yeşil bezler asılması dikkat çekti. Cenazeler, mezarlıkta yan yana toprağa verildi.

ASKER İZLEDİ

Köydeki törene BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve yardımcısı Gültan Kışanak ile BDP'li bölge milletvekilleri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, çevre il ve ilçelerden binlerce kişi katıldı. Cenaze sırasında köyün çevresinde askerler geniş güvenlik önlemi aldı. Ancak askerlerin kalabalığa yaklaşmadığı gözlendi. Cenaze nedeniyle Gülyazı'da çocuklar da okula gitmedi. Ölenlerin yakınları, olayın sorumlularının bir an evvel ortaya çıkarılıp cezalandırılmalarını isterken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'ı telefonla arayarak taziyelerini bildirdi. Yakınlarını kaybeden ailelerin acılarını yürekten paylaştığını ileten Gül, yapılan çalışmalar ile ilgili olarak detaylı bilgi aldı. Gül, yaşamını yitiren vatandaşların ailelerine gerekli tüm desteklerin sağlanması yönünde her türlü tedbirin alınmasını istedi.

MUHABİRİMİZE SALDIRI

Cenaze sırasında SABAH Gazetesi foto muhabiri Murat Şengül saldırıya uğradı. Grup, mezarlıkta çekim yapan Şengül'e, 'JİTEM elamanı' diyerek saldırdı. Basın Kartı'nı göstermesine rağmen Şengül'ün fotoğraf makinesi parçalandı. Makinesini korumak isterken yaşanan itişmede darp edilen Şengül'ü, diğer gazeteciler kurtardı. Şengül ilçe merkezinde saldırıyla ilgili şikâyetçi oldu.

TERÖR TAZMİNATI 22 BİN LİRA
Uludere'de ölenlerin yakınlarına terör tazminatı ödenmesi bekleniyor. Kanuna göre, terör eylemi veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle ölen kişilerin ailelerine 22 bin 500 lira ödeniyor. 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun, terör eylemleri veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle kayba uğrayan kişilerin zararlarını karşılamayı amaçlıyor. Bu ödeme, vatandaşların başvurusu üzerine valilikler tarafından yapılıyor.

Şarapnel parçaları çıktı
35 köylünün, yapılan otopsiler sonucunda ölüm nedenlerinin şarapnel parçalarına bağlı yaralar olduğu belirlendi. Adli Tıp Kurum Başkanlığı'nın Malatya ve Diyarbakır'dan Şırnak'ın Uludere ilçesine yönlendirdiği 3 doktor ve 3 otopsi teknisyeni tarafından yapılan otopsilerde cesetler üzerinde herhangi bir kurşun ve boğulma emaresine rastlanmadı. Uzmanlar, cesetlerin tamamında şarapnel parçalarının oluşturduğu yaralar ve bu yaralara bağlı ölümlerin gerçekleştiğini belirledi.

BDP LAHEY'E BAŞVURACAK
Şırnak'ın Uludere ilçesinde 35 sivilin yaşamını kaybettiği olayın ardından üç günlük yas ilan eden BDP, konuyu Lahey Adalet Divanı'na taşımaya hazırlanıyor. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, saldırının Irak topraklarında gerçekleştiğini ifade ederek, "Hukuken ulusal ve uluslararası bütün kanallar işletilecek. Peşini bırakmayacağız" dedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 35 sivilin yaşamını yitirdiği olayla ilgili bağımsız bir mahkeme oluşturulmasını istedi. Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Mirhac Mistefa da yaptığı açıklamada, yaşanan olaydan büyük üzüntü duyulduğu dile getirerek, hiçbir sorunun savaşla çözülemeyeceğini bildirdi. Açıklamada, "Daha fazla sivil ölümleri gerçekleşmemesi için bu sorun barışçıl ve siyasi yöntemle çözülmeli. Sorunun diyalogla çözümü için Türkiye hükümeti ve PKK'ya çağrıda bulunuyoruz" denildi.

KEPENKLER AÇILMADI
ŞIRNAK: SMS ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen vatandaşlar önceki akşam saat 21.00'de ışık kapama eylemi yaptı. Kepenk kapatan Şırnak esnafı dün de dükkanlarını açmadı. Sokak aralarında eylemler oldu. Silopi'de göstericiler polise taş, ses bombası ve molotof kokteyli ile saldırdı. Bir polis aracı ateş aldı.
DİYARBAKIR: Kepenk kapatma eylemi yapıldı. Protestoculara Valilik izin vermeyince olaylar çıktı. Polis molotof kokteyli, ses bombası, havai fişek ve taşlarla saldıran gruba müdahale etti. Atılan gazlardan BDP Milletvekili Altan Tan da etkilendi. Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde bir sınıfta gizlenmiş patlatılmaya hazır, el yapımı basınç ve parça tesirli saçma ve metal parçalarla güçlendirilmiş boru tipi bomba bulundu.
MARDİN: Kızıltepe'de olaylar çıktı. BDP ilçe başkanlığı önünde toplanan gruba polis tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti.
MUŞ: BDP'nin yaptığı basın açıklamasının ardından olaylar çıktı. Barikat kuran çevik kuvvet ekiplerine, taş ve buzlarla saldırıldı. Panzer ile göstericilerin önünü kesen polis, daha sonra biber gazıyla müdahale etti.
HAKKÂRİ: Göstericiler zırhlı araçları taşladı. Kalabalığın içinde kadın ve çocuklar bulunduğu için polis müdahalede bulunmadı. Barikat kurarak ateş yakan gruba ise polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.
ÜNİVERSİTELER: Adıyaman Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve İstanbul Boğaziçi Üniversitesi yerleşkelerinde gösteriler düzenlenirken, öğrenciler gıyabi cenaze namazı kıldı.

BUGÜN NELER OLDU