Haberal tasarısında Öcalan önlemi

Tutuklu CHP milletvekili Haberal'ın ağır hasta annesini görmesine olanak tanıyacak yasa teklifi Meclis'e sunuldu. Tasarı, PKK'ya talimat vermesi halinde Öcalan'a avukat yasağı da getiriyor

Ergenekon davasının tutuklu sağınığı olan ve Silivri Cezaevi'nde bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın, 92 yaşındaki ağır hasta annesi Medine Haberal'ı görebilmesini sağlayacak yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan tekliften, Abdullah Öcalan'a PKK'ya talimat vermesi halinde ziyaretçi ve avukatları ile görüşme yasağı da çıktı. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Erdoğan'a ziyaretindeki ricası üzerine hazırlanan teklif, AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat'ın imzasıyla Meclis'e sunuldu. Teklif kapsamında "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun" da üç maddelik bir değişiklik yapılıyor.

HABERAL DÜZENLEMESİ

Teklife göre tutuklulara, anne, baba, çocuk, kardeş, eş ve eşin anne babasından birinin yaşamsal tehlikesinin bulunduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilmesi halinde yolda geçen süre hariç 1 gün izin verilecek. Tutuklu her yakın için sadece bir kez dışarı çıkabilecek. Düzenlemeden hakkında "soruşturmanın veya kovuşturmanın güvenliği bakımından sakınca oluşturmayacak" kararı verilen tüm tutuklular da yararlanacak. Hükümlülere, anne, baba, çocuk, kardeş, eş ve eşin anne, babası ile kardeşlerinin ölümü halinde Cumhuriyet Başsavcısının onayı ile cenazelere katılmak için yol hariç iki gün izin verilecek.

ÖCALAN ÖNLEMİ
Teklif ile yüksek güvenlikli cezaevlerinde kalan hükümlülere ölüm ya da hastalık izni verilmesinin yolu da açılıyor. Öcalan ve PKK'lılar başta olmak üzere bazı isimlerin bu izinlerden yararlanmalarını önlemek için çifte güvence getirildi. İzin alacak kişilerin "dışarı çıkması güvenlik bakımından sakınca oluşturmayan" ve "tehlikeli olmayan" kriterleri konuldu. Öcalan'ın kendisini ziyaret edenlerve avukatları aracılığı ile PKK'ya talimat vermesinin önüne geçmeyi hedefleyen bir madde de teklifte yer aldı. Hükümlünün görüşme yapan kişiler aracılığı ile suç örgütünün faaliyetlerine yön verdiğine ilişkin somut olguların varlığı halinde savcılığın isteği ve infaz hakiminin kararı ile hükümlüye 6 ay görüşme yasağı getirilebilecek.

AVUKATI BARO VERECEK

Kısıtlama kararının ardından bir hukuki sorunla ilgili hükümlünün avukatla görüşmesi zorunluluğu ortaya çıkarsa, Türkiye Barolar Birliği tarafından görevlendirilecek avukat hükümlü ile görüşecek. Görüşmede bir görevli bulunacak. Görüşmenin, hukuki yardım amacı dışında yapıldığı tespit edilirse, görüşmeye son verilecek ve bu konuyla ilgili tutanak tutulacak.

BUGÜN NELER OLDU