Toplu ölümün sırrı askerin açtığı ateş

Uludere'de F-16'ların yaptığı 2 sortide ölü sayısının artmasında, karakoldan açılan ateşin etkili olduğu ortaya çıktı. Mermiden kaçan köylüler kayaların dibinde toplanınca bombaların hedefi oldu

Uludere'de yaşanan olayda ölü sayısının artmasında, küçük gruplar halindeki köylülerin karakoldan açılan ateşlerden korunmak için kayalık alanda toplanmasının etkili olduğu belirtiliyor. SABAH, olayı soruşturan Uludere Savcılığı'na aktarılan, olayla ilgili bilgilere ulaştı. Olaydan yaralı olarak kurtulan köylülerin anlatımlarıyla da örtüşen bilgilere göre, yaklaşık 40 kişilik gruptan 35'inin ölmesinde şu süreç etkili oldu: ? Kaçakçı köylüler, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye hareket ettiklerinde 4'er 5'erli küçük gruplar halinde, katırlarıyla ilerliyorlardı. Bu şekilde yürüyen 4-5 kişilik gruplardan bazıları Türkiye tarafına geçince yakındaki karakolun termal kamerasından görüntü alındı. Karakol bunun üzerine taciz ateşine başlarken bir taraftan da askeri hiyerarşi içinde yardım ve takviye birlik istendi. ? Ateş sesi üzerine uzun bir şerit üzerindeki köylülerden yaklaşık 20'si kayalık alanda toplandı. Bu sırada karakolun istediği yardım geldi ve gece görüş özelliği bulunan F-16 uçakları kayalık alanda toplanan ve halen hareket halinde olan 20 kişilik gruba ilk sortiyi yaptı. ? Bombardımanın nereden ve nasıl yapıldığını fark edemeyen diğer gruplar da korunma refleksiyle aynı kayalık alana doğru yürüdü. Uçuşunu devam ettiren F-16 uçakları bu kez toplanan diğer 20 kişilik gruba yönelik ikinci sortiyi gerçekleştirdi ve kayalık bölgedeki ikinci grubu da bombaladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasındaki "hedefin ateş altına alınma süresi" olarak tanımlanan yaklaşık 40 dakikalık sürecin, ilk sorti ile ikinci sorti arasında geçen zaman olduğu belirtiliyor.
MİT: İstihbaratı biz vermedik
Uludere'de kaçakçılık yapan köylülere yapılan bombalı operasyonun istihbaratının Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) geldiği yönündeki iddialara MİT yanıt verdi. MİT'ten yapılan açıklamada, şöyle denildi: "İstihbaratın MİT'ten kaynaklandığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı 29 Aralık 2011 tarihli basın açıklamasında, söz konusu operasyonun nasıl gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Buna rağmen bazı basın yayın organlarınca basın meslek ilkelerine aykırı bir şekilde Teşkilatımıza teyit ettirilmeden olayla ilgili gerçek dışı haberler yayınmlanmasından üzüntü duyulmaktadır."

ANKARA

BUGÜN NELER OLDU