120 cesur yürek çıktı

Fransa'da soykırımın inkârını suç sayan yasanın iptal edilmesi için Senato'da 60, Meclis'te de 60 olmak üzere 120 imza toplandı. İmzalar önümüzdeki hafta Anayasa Konseyi'ne sunulacak

Fransa'da soykırımın inkarını suç sayan yasa tasarısına karşı hem Senato'da, hem de Meclis'te başlatılan imza süreci önümüzdeki hafta tamamlanacak. SABAH'ın edindiği bilgiye göre Senato'dan 60, Meclis'ten de 60 imzaya ulaşıldı. Bu imzaların önümüzdeki hafta Anayasa Konseyi'ne sunulması planlanıyor. Konsey'e başvurunun sunulmasının ardından 30 gün içerisinde Mahkemeden karar çıkacak.

BİREY STRATEJİSİ

23 Ocak'taki oylamanın hemen ardından yasanın iptali için Anayasa Konseyi'ne başvurulması için başlatılan imza süreci etkisini kısa zamanda gösterdi. Konsey'in sadece teamüllere göre belirlediği süre, iki kamaradan birden itiraz gelince teamüller gereği uzatıldı. İmzalar Anayasa Konseyi'ne ulaştırıldıktan sonra, Mahkeme karar verecek. Mahkemenin yasanın iptali yönünde görüş bildirmesi beklenirken, Ermeni lobisi için bu yasama döneminde yasayı yeniden getirme imkanı kalmayacak. Çünkü, seçimler nedeniyle yasama dönemi Mart ayı başında son bulacak. Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy de Türkiye aleyhindeki bir karara daha imza atamayacak. Kritik imza sürecinde Türkiye, yasama üzerinde baskı oluşturmaktan kaçındı. Aksine, Türkiye'nin tezine destek veren senatör ve milletvekilleri aracılığıyla imza kampanyası yürütüldü. Bu süreçte yasaya oy amacıyla destek veren UMP Lideri Sarkozy ve Sosyalist Lider Hollande ile hiç temas kurulmadı. Tamamen bireysel girişimlerle imza toplandı. 23 Ocak'taki oylama sırasında yasaya şiddetle karşı çıkan RDSE senatörleri Jacques Mezard, Nicolas Alfonsi, Jean Michel Baylet, Alain Bertrand ve Pierre Yves Collombat imza çalışmasını sürdüren isimler.

Bozdağ: Bu karar düşünceye darbe

Yozgat'ta AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Fransa Senatosunda Ermeni teklifinin kabul edilmesine ilişkin olarak, "Bu karar hakikatleri basının manşete çekmesine engel olan bir karardır. Ve bu karar bilime vurulmuş bir darbedir, düşünceye vurulmuş bir darbedir" dedi. Bozdağ, şöyle devam etti: "Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Türkiye ile kavga yaparak, ülkesinde yabancı düşmanlığından ortaya çıkan oyu devşirme gayretini görüyorsunuz. Türkler üzerinden yapacağı mücadeleyle kendi ülkesinde yükselen ırkçı dalgadan oy avcılığı yapıyor. Ben inanıyorum ki sağduyulu Fransız vatandaşları da Fransa'nın çıkarlarına Fransız kalan Sarkozy'ye bunun hesabını sandıkta soracaklardır."

BİZE ULAŞIN