Günay: AKM'ye yüzde 50 destekle sponsor bulundu

SABAH'a konuk olan Günay, AKM'nin onarımını üstlenecek sponsor bulduklarını belirterek "Çalışma 2013 Mayıs'ında bitecek" dedi

Cumartesi 28.01.2012
ABONE OL
İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yargının durdurulması yönünde karar verdiği proje ile yeniden ayağa kaldırılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKM'nin onarımını üstlenecek ciddi bir sponsor bulduklarını belirterek, "Firma yüzde 50'ye yakın oranda katkı sağlayacak. Onarım bildiğiniz projenin yargıya takılan alanları tasfiye edilerek gerçekleştirilecek" diye konuştu. AKM'nin üç yıldır karanlıkta kaldığına dikkat çeken Günay, 2013 bitmeden merkezin perdelerini açacaklarını söyledi. Önceki gün SABAH'ın geleneksel kahvaltılarına konuk olan Günay, yüzde 50 oranında Türk filmi gösteren sinema salonlarının elektrik su gibi ihtiyaçlarını karşılayacak bir teşvik mekanizmasını hayata geçireceklerini açıkladı. Sovyet yönetimi tarafından 1935'te Türkiye'ye hediye edilen ve 77 yıl sonra eski Sümer Bez Fabrikası'nın deposunda görüntülenen çıplak Atatürk heykelini Şubat'ta görmeye gideceğini ifade eden Günay, şöyle konuştu: "Önce gidip göreceğim ama Atatürk'ü mitolojik kahramana, Roma heykeline benzetecek bir çalışma bence doğru değil. Atatürk'ün siyaset ve asker kimliğiyle bir algılanışı var. Roma tipi heykeller bir dönemin sanat anlayışı." Günay, şu mesajları verdi:

BİLİNEN PROJE

AKM için güzel bir proje yapmıştık, maalesef yargı kararına takıldı. Şimdi radikal bir adım atmaya kararlıyım. Yüzde 50 oranında destek verecek ciddi bir sponsor buldum. Türk bir firma katkı yapacak, bizden beklediği bir şey de yok. O projenin yargıya takılmış kısımlarını tasfiye ederek AKM'nin iç onarımını gerçekleştireceğiz. 2012 Ekim'inde başlar, 2013 Mayıs'ında bitecek çalışma ile AKM pırıl pırıl olacak.
Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi'ni de seneye açacağız. İçinde 4-5 bin kişilik çok amaçlı salon olacak. Yerin 10 metre kadar altına girerek, yeşil dokuyu koruyacak çalışma yapıyoruz.
İki Kürtçe, bir de Süryanice eseri basma kararı aldık. Ermenilerle ilgili bir proje geldiğinde de buna destek vermekten sakınmayız. Sanat alanında çok önemli isimler var, Ermeni bir eseri de değerlendiririz.