Zehirli sarmaşığı artık sulamayın

Ermeni tasarısını kabul eden Fransa'ya yüklenen Erdoğan: Sarkozy dönemindeki Fransa dogmaları, önyargıları, hezeyanları temel alıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında soykırım tasarısını kabul eden Fransa Parlamentosu'na sert çıktı. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
FRANSA'DA ORTA ÇAĞ ZİHNİYETİ HORTLUYOR: Maalesef, tarihte aydınlanmanın öncüsü olmakla övünen bir devlet, bugün karanlık orta çağ zihniyetinin hortlamasına öncülük ediyor. İkinci dünya savaşından sonra, Avrupa içinde bir daha çatışma yaşanmaması için birlik kurmayı esas alan Fransa, bugün ayrımcılığın, ırkçılığın, çatışmanın dilini kullanıyor. Aydınlanma Çağı'ndaki Fransa, aklı merkeze alan bir Fransa'ydı. Sarkozy dönemindeki Fransa ise dogmaları, önyargıları, hezeyanları temel alıyor.
AVRUPA DEĞERLERİNİ AYAKLAR ALTINA ALDI
: Biz Fransa'ya gerekli uyarılarımızı yaptık. Ne var ki Sarkozy, yaklaşan seçimlerde birkaç bin oy devşirme uğuruna, Avrupa değerlerini ayaklar altına almaktan çekinmemiştir. Daha önce de söyledim, Fransa Ulusal Meclisi'nde ve Senato'da kabul edilen bu teklif, bizim için tamamen yok hükmündedir. Sarkozy'nin Fransa'sı, parlamentoda tarih yazmaya kalkışarak çok tehlikeli bir sürecin kapısını zorlamaktadır. Onun için biz Türkiye olarak, Fransa'da filizlenmekte olan bu zehirli sarmaşığın daha fazla sulanmaması için Fransız dostlarımızın, Fransa halkının sesini yükseltmesini bekliyoruz.
TÜRKİYE DÜŞMANLIĞINA 'DUR' DEYİN: İnanıyorum ki, Fransa'daki aklıselim, Sarkozy'nin öncülük ettiği bu ırkçı ve ayrımcı gidişata, bu Türkiye düşmanlığına dur diyecektir. Türkiye büyük bir ülkedir ve büyüklüğüne yakışır bir şekilde hareket edecektir. Gelişmenin seyrine göre tavır takınacak, yaptırımlarımızı etaplar halinde uygulamaya koyacağız.
SURİYE HALKINA DESTEK: Bölgede (Ortadoğu) hiçbir zaman etnik ve mezhebi bir yaklaşımımız olmadı. Nitekim tüm Iraklıların, birlik ve beraberlik içinde, yeni ve güçlü bir Irak inşa etmeleri en büyük arzumuzdur. Aynı şekilde Suriye için de benzer bir yaklaşımı esas alıyoruz. Suriyelilerin özgürlük ve demokrasi adına meşru ve haklı taleplerini destekliyoruz.
ŞUBAT VE AĞUSTOSTA ÖĞRETMEN ATANACAK: Hükümetimizin gündeminde yeni atamalar var. Buna göre, 2012'de 29 bin yeni memur alınması kararı verildi. Bu 29 bin yeni memur, tüm Türkiye genelinde tahsis edilecek kadroları içeriyor. Bu kadronun 17 binii Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilmiş durumda. Bu vesileyle, Şubat ve Ağustos aylarında öğretmen alımlarını gerçekleştireceğimizin müjdesini vermek istiyorum. Ancak, esas alımları şubat ayından ziyade Ağustos ayında gerçekleştireceğiz. Şubat ayında atanamayan öğretmen adaylarımızın herhangi bir umutsuzluğa kapılmamalarını rica ediyorum.

ANKARA

BİZE ULAŞIN