Yaş tartışması kafa karıştırdı

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, okula başlama yaşının 61 ay olarak alınacağını açıklarken AK Partili TBMM Eğitim Komisyonu Sözcüsü ve Alt Komisyon Başkanı Fikri Işık, 72 aya çıkarılacağını söyledi

Eğitimde 4+4+4 olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkartan yasa teklifinde okula başlama yaşı tartışma konusu oldu. AK Parti teklifinde tartışmalı düzenlemelerden biri olan okula başlama yaşının 5 yaşa çekilmesi uygulamasında geri adım sinyali verdi. Okula "60'ıncı ayını bitiren" öğrencilerin başlayacağı şeklindeki düzenleme "72'nci ayını bitiren" öğrencilerin başlaması olarak değiştirilecek. TBMM Milli Eğitim Komisyonu Sözcüsü AK Partili Fikri Işık, okula başlama yaşının netleştirileceğini ve "60 ay" yani 5 yaşında değil "72 ay" yani 6 yaşında okula başlama düzenlemesinin yapılacağını söyledi. Işık, eşinin, çocuğunun öğretmenlerinin kendisini arayarak, "5 yaşta okula başlanmaz" eleştirisi getirdiğini ifade ederek, "Bu konuda yasaya 72 ayın bitimini koymayı planlıyoruz" dedi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise dün katıldığı bir TV programında Işık'ın aksine şunları söyledi: "Dünyadaki uygulamalara baktığınızda 6 yaş uygulaması gösteren 100'den fazla ülke var, bu ülkelerde 72 ay üst limit olarak ortaya konulmuş. Avrupa Birliği ülkelerinin pek çoğunda okula başlama çağı olarak 60-72 ay arası kabul ediliyor, 64'ten önce ise ebeveynin rızasına başvuruyorlar. Biz bugün zaten 5 yaşını doldurmuş 6 yaşındaki çocuklarımızın yüzde 70'ini okul öncesi eğitimde eğitiyoruz."

'GERİ ADIM YOK'
Yaş tartışmalarıyla ilgili sözlerinin Dinçer'le çeliştiğinin hatırlatılması üzerine yeniden açıklama yapan Işık, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesinin de değerlendirilebileceğini belirterek, şöyle konuştu: "72 ayını dolduramayan çocuk ilköğretime başlayamıyor. Halkımız 5 yaşında diyor ama 6 yaşına giren yani 72 ayını dolduran ilköğretime başlıyor. Alt komisyon metnini değiştirmiyoruz. Sadece 6 yaşın 72. ayın sonu olduğunu ifade edebiliriz. Bu geri adım anlamına gelmez."
BİZE ULAŞIN