'Suriye Dostları'na Fransa da çağrılacak

Türkiye ilişkilerini askıya aldığı Fransa'yı Suriye'nin Dostları toplantısına davet edecek. Cumhurbaşkanı Gül "Fransa'yla ikili ilişkiler başka bu iş başka" dedi

Türkiye,Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin "Ermeni soykırım iddialarını suç sayanlara ceza yasası" tasarısı nedeniyle ilişkilerini askıya aldığı Fransa ile Suriye için aynı masaya oturacak. Ay sonunda İstanbul'da düzenlenecek Suriye'nin Dostları toplantısına Fransa da davet edilecek. Ancak davet Sarkozy'e değil, Dışişleri Bakanı Alain Juppe'ye gönderilecek. İstanbul'daki toplantıya, ilgili devletlerin hükümet başkanları ve dışişleri bakanları davet edilecek. "İnkar Yasası" tasarısının Anayasa Konseyi tarafından dönmesine rağmen Sarkozy'nin geri adım atmaması ve yeni tasarı direktifi vermesi nedeniyle Ankara, Fransa'ya karşı uyguladığı yaptırımları bir süre daha sürdürecek. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak Suriye Dostları toplantısına diğer ülkelerden hem devlet başkanları hem de dışişleri bakanları çağrılırken Fransa'dan yalnızca Bakan Juppe davet edilecek. Fransa'nın davet edilmesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus'taki ilk toplantıya katılan ülkelerin İstanbul'da da olması gerektiğine dikkat çekti. Gül, "Fransa'yla ikili ilişkiler başka bu iş başka" dedi. İlki Tunus'ta yapılan toplantı konusunda istişareler yapmaya devam ettiklerini belirten Gül, toplantının oldukça geniş katılımlı olmasını arzuladıklarını söyledi.

RUSYA'YA DA DAVET

Suriye'ye askeri müdahalenin de masaya yatırılacağı İstanbul'daki toplantıya Tunus'un davetini reddeden Rusya da çağrıldı. Rusya Tunus'un davetini reddetmişti. Ankara, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye kararlarını veto eden Rusya'nın da katılımını sağlayarak Esad'a karşı uluslararası camiada 2 bloğun oluşmamasını amaçlıyor. Toplantıya Suriye'yi temsilen Suriye Ulusal Konseyi (SUK) katılacak. SUK'un İstanbul'da yapılacak toplantıda "tek" temsilci olarak tanınması ve SUK'a yapılacak askeri yardım konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

'GENİŞ KATILIM GEREK'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus'taki ilk toplantıya katılan bütün ülkelerin İstanbul'a da gelmesi gerektiğini belirterek 'geniş katılım' arzu ettiklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN