Ahmet Şık ve Nedim Şener serbest

OdaTV davasında 2'si gazeteci 4 sanık için tahliye kararı çıktı. Şener ve Şık'ı cezaevi önünde coşkulu bir kalabalık karşıladı

Odatv davasının 11'inci duruşması dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görüldü. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada tahliye kararı çıktı. Mahkemenin kararı üzerine tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener ile Coşkun Musluk ve Muhammet Sait Çakır gece Silivri Cezaevi'nden çıktı.

'FİKRET ABİ BENİM'
Dünkü duruşmada Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, TÜBİTAK'tan 5 kişilik bilirkişi listesinin geldiğini ve listeden 3 kişi belirlediklerini açıkladı. Ahmet Şık'ın avukatı Fikret İlkiz ise "Tapelerde Ahmet Şık ile görüşmelerim geçiyor. Kitabı hakkında çıkan haberler üzerine bana ne yapması gerektiğini danıştı. Ben de hemen yayınlamasını ve üzerindeki şaibenin kalkması gerektiğini söyledim. Tapelerde o talimatı verdiği iddia edilen Fikret Abi benim" dedi. Duruşmada mahkemenin üye hâkimi tarafından Nokta Dergisi'nde yayınlanan Darbe Günlükleri haberlerini kendisinin yazıp yazmadığının sorulması üzerine sinirlenen Şık ise "Bana doğru dürüst soru sorun. Davayla ne ilgisi var" şeklinde yanıt verdi. Heyet, kararı dün bir saatlik aranın ardından açıkladı. Aradan önce Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan'ın sadece Çakır'ın tahliyesini talep etmesine rağmen mahkeme tahliye edilenler listesine Şık, Şener ve Musluk'u da ekledi. Mahkeme, gerekçeli kararında "Tutuklulukta geçen süre ve suç vasfının değişme ihtimali"nin gözönünde bulundurulduğunu söyledi. Mahkeme ara karar için toplandığında tutukluları da Silivri Cezaevi'ne gönderdiği için Şık ve Şener tahliye olduklarını yolda cezaevi aracında öğrendiler.'İLK HABERİM HRANT OLACAK'
Tahliye kararının açıklanmasıyla birlikte başta Nedim Şener'in eşi Vecide Şener ile Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık'ın bulunduğu sanık yakınları ile çok sayıda gazeteci Silivri Cezaevi önüne gitti. Saat 22.00 sıralarında cezaevindeki işlemleri tamamlanan sanıklar alkışlar ve sloganlarla karşılandı. Şener ve Şık önce eş ve yakınlarına sarılarak hasret giderdi. Nedim Şener, ilk açıklamasında Hrant Dink cinayetine yönelik yaptığı araştırmaların bedelinin ödettirilmek istendiğini söyledi. Şener, "Hrant Dink'i katleden karanlık güçler bugün bizim özgürlüğümüzü tehdit ediyorlar. Ama başarılı olamayacaklar. En çok kızımı okula götürmeyi özledim. İlk haberim Hrant ile ilgili olacak" dedi. Ahmet Şık'ın ilk sözleri ise, "Eksik kalmış adalet demokrasi getirmez. 100 civarında gazeteci içerde. Bu komployu kuran polisler, savcılar, hâkimler cezaevine girecek" şeklinde oldu.

AB: MEMNUN EDİCİ BİR ADIM
AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano, tahliyeleri "memnun edici bir adım''diye karşıladı. Stano, "İfade özgürlüğü, özgürlük ve güvenlik hakkı ve adil yargılanma hakkını tehlikeye atmaya devam eden yapısal sorunların çözülmesi'' çağrısı yaptı. Sözcü, "İlerleme raporunda bu konuya yer vereceğiz" dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da tahliyelerin, özgürlük yolunu açmasını diledi.

BİZE ULAŞIN