Konya semalarında Türkiye - ABD işbirliği

Geçen yıl farklı ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilen Anadolu Şahini tatbikatına bu sene sadece Türkiye ve ABD uçakları katılıyor. Amaç, düşman hava savunmasını durdurmak.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Almanya'da bulunan Spangdahlem Üssü'nde konuşlu 480 Avcı Filosu'ndan 15 uçak ve 250 destek havacısı, ABD ve Türkiye arasındaki Anadolu Şahini tatbikatı için Türkiye'de...

Türkiye ile ABD'nin ortaklaşa düzenlediği Anadolu Şahini tatbikatıyla ilgili açıklama Pentagon basın sözcülüğünden geldi. Geçen yıl Suudi Arabistan, Ürdün ve İspanya'nın da katıldığı tatbikatın bu sene sadece Türkiye ve ABD savaş uçaklarıyla yapıldığı kaydedildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, 5 Mart'ta başlayan ve 15 Mart'ta bitmesi öngörülen Konya'daki tatbikatın amacı, iki ülke savaş filolarının koordinasyonunu sağlamak.

Haberde, tatbikatın, İran ve Suriye'deki gerginliğin arttığı döneme denk gelmesine dikkat çekilirken, 10 gün boyunca F-16 jetleriyle 400 sortinin yapılacağı, tatbikat için ABD'nin Almanya Spangdahlem Hava Üssü'ndeki 480'inci Hava Filosu'na bağlı 15 jet ve 250 personel Türkiye'ye geldiği ve Türk Hava Kuvvetleri'nin 3'üncü Ana Jet Üssü'ne bağlı uçaklarla buluştuğu kaydedildi.

Savaş oyununda, ABD'nin SEAD (Düşman Hava Savunmasını Durdurma) tekniklerini Türk pilotlarla paylaştığı kaydedilirken, SEAD'ın düşman kuvvetlerinin hava savunma sistemlerini yok etmeyi değil, elektronik sinyallerle bu savunma sisteminin etkisiz hale getirilmesini amaçladığı belirtildi.

Tatbikata katılan pilotlardan Yüzbaşı John Mann'ın değerlendirmelerine yer verilen haberde, Amerikalı komutan Albay Paul Murray'in de şu sözleri yer aldı: "Beraber savaşa girmek zorunda kalırsak, Türk Hava Kuvvetleri ile tatbikat, düzgün iletişim ve taktiksel verimliliği garantiye alıyor."

BÜYÜKELÇİLİK: HARİKA BİR FIRSAT
ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Anadolu Şahini 2012'nin engelleme, saldırı, hava üstünlüğü, hava taşıma, hava ikmali ve keşif dahil olmak üzere hava misyonlarını içeren karşılıklı bir eğitim tatbikatı olduğu belirtildi. 480 FS ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Paul Murray, "NATO müttefikimiz ile uçmaktan ve son 60 senede kurduğumuz bağlardan ötürü heyecanlıyız. Bu aynı zamanda bölgesel barış ve istikrar için birlikte çalışırken askeri müşterek çalışmamızı tatbik etmemiz için harika bir fırsat." dedi.

Açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri'nin tüm dünyada koalisyon, krize cevap ve ortak operasyonları güçlendirmek için NATO ve müttefik ortakları ile işbirliğine devam ettiği belirtildi.

BİZE ULAŞIN