Konya'da eğitim uçağı düştü

Konya 3. Ana Jet Üssü'nden havalanan F-5 tipi askeri eğitim uçağı düştü, düşen uçağın pilotu şehit oldu.

Konya'da yaklaşık 1 saat önce düşen F-5 uçağını Türk Yıldızlarına ait olduğu öğrenildi. Kazada Türk Yıldızlarına yeni katılan Yüzbaşı Ümit Özer'in şehit olduğu belirlendi.

Edinilen bilgiye göre, Konya 4. Ana Jet Üssü'nde havalanan Türk Yıldızlarının en yeni pilotlarından Yüzbaşı Ümit Özer, üst yakınlarında sorti yaparken boş bir araziye düştü. Olayda Yüzbaşı Özer olay yerinde şehit oldu. Olayla ilgili askeri yetkililer gelerek incelemeler yaptı.

Uçak kazasının henüz tam olarak neden olduğu belli olmazken görgü tanığı Mustafa İnan olayı anlattı. İnan, " Ben uçakları görünce fotoğraflarını çektim. 4 uçak gidiyordu, ikisi ayrıldı.Sonra o iki uçaktan biri gitti diğeri aşağı doğru döndü. Ben hareket yapıyor zannettim ancak çakıldığını gördüm. Karabulutların içinden alevler çıktı. Düştü düştü diye bağırdım" şeklinde konuştu. Türk yıldızlarının çektiği son fotoğraflarını da telefonundan gösteren İnan, şok yaşadığını söyledi.

Öte yandan kaza sonra olay yerine gelen Türk Yıldızlarından Ali Onur Adalı'nın babası Uğur Adalı," Oğlumda pilot o aradı. Vatan sağolsun. Şehit olan pilotu tanıyorum. İçlerinden birisi Türk Yıldızlarından" diyerek göz yaşı döktü.

İşte olay yerinden ilk görüntüler!

KONYA'DA 1O YILDA UÇAK KAZASINDA 7'Sİ PİLOT 10 KİŞİ ŞEHİT OLDU

Konya'da son 10 yılda yaşanan askeri uçak kazalarında 7'si pilot 9 askeri personel şehit olurken, 4 pilot ise yaralı olarak kurtuldu.

Konya'da 3. Ana Jet Üssü'nden havalanan ve eğitim uçuşu sırasında merkez Karatay ilçesi'nde F-5 tipi savaş uçağında 1 pilotun şehit olması gözleri Konya'da yaşanan uçak kazalarına çevirdi. 2002 yılından bu yana yaşanan 7 ayrı uçak kazasında 2'si yer personeli, 7'si pilot, 10 askeri personel şehit olurken, 4 pilot ise kazalardan yaralı olarak kurtuldu.

2004 yılında meydana gelen kazada eğitim uçuşu sırasında 2 adet F-4 uçağı Hadim ilçesi yakınlarında havada çarpışarak düşmüş ve kazada 3 pilot şehit olurken, 1 pilot yaralı kurtulmuştu. 27 Temmuz 2006'da ise 3. Ana Jet Üssü'ne bağlı bir eğitim uçağının pistten kalkışı sırasında düşmesi sonucu 1 pilot ile 2 yer bakım görevlisi asker şehit düşmüştü. 22 Mayıs 2007 yılında meydana gelen kazada 3. Ana Jet Üssü'nden havalanan bir F-16 uçağı, Selçuklu ilçesi Altınapa Barajı yakınlarında düşmüş, uçağın pilotu
ise son anda uçaktan atlayarak kazadan yaralı kurtulmuştu.

Son kazadan 20 gün sonra ise 12 Haziran 2007 günü 3. Ana Jet Üssü'nden kalkan askeri bir uçak Yunak ilçesi yakınlarında düşmüş ve pilot kazadan yaralı olarak kurtulmuştu. 17 Mart 2009 yılında ise 3. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-4 tipi savaş uçağı, Altınekin ilçesi yakınlarında belirlenemeyen bir nedenle düşmüş, uçak düşmeden önce fırlatma koltuğuyla uçaktan atlayan pilotlardan birisi şehit olurken, diğeri yaralı olarak kurtulmuştu.

3 Kasım 2011 tarihinde de 3. Ana Jet Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-4 tipi savaş uçağı, belirlenemeyen bir nedenle Karatay ilçesi Karakaya köyü yakınlarında tarlaya düştü ve kazada biri binbaşı diğeri üsteğmen 2 pilot şehit oldu. Bu kazayla birlikte 10 yılda yaşanan 6 ayrı uçak kazasında 7'si pilot 9 askeri personel şehit düşerken, 4 pilot ise kazalardan yaralı olarak kurtulmayı başarmıştı.
Bugün ise F-5 savaş uçağı düştü. Kazada pilotun şehit olmasıyla birlikte toplamda 10 askeri personel Konya'da uçak kazalarında şehit oldu.

BİZE ULAŞIN