Bombacıların saldırıdan sonra şarkılı mesajlaşması

Polise saldıran bombacıların cep telefonunda şu mesaj bulundu: "Onda bunda şundadır, şunda bunda ondadır, Çevik Kuvvet nerdeyse bizim bombacılar ordadır"

Beyoğlu Sütlüce'de 1 Mart'ta Çevik Kuvvet otobüsüne yönelik saldırıda 15 polis, 1 vatandaş yaralandı. İlk incelemede bombanın bir motosiklete yerleştirildiği tespit edildi. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, güzergahtaki kameralardaki 900 saatlik görüntüyü 60 kişilik ekiple izledi. 3 bombacı tespit edildi. Kayıtlara göre bombacılar, 28 Şubat'ta Okmeydanı'ndan aldıkları motorla bir gün sonra eylemini gerçekleştirecekleri yere gidip keşif yaptı. Keşif sonrası, Kağıthane'deki evlerine döndüler. Teröristler, olay günü Kağıthane'deki evlerinden bomba düzeneği yerleştirilmiş motorlarıyla yeniden ayrıldı. . Bomba yüklü motor, saldırının düzenleneceği yere bırakıldı. Daha sonra biri, otobüsün geldiğine dair işaret verdi. Diğeri de bombanın butonuna bastı.

EĞİTİM KANDİL'DE

Bombacıları yakalamak için 200 polis görevlendirildi. Kağıthane ve 7 ayrı ilçede 15 ayrı noktaya eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda 3'ü bombacı 8 kişi gözaltına alındı. Bombacıların evlerinde 4 ayrı kalıp halinde toplam 890 gram TNT, Rus yapımı 2 el bombası, 4 elektrikli fünye, 2 bomba zamanlayıcısı, bomba yapımında kullanılan araç ve gereçler, 2 tabanca, 50 fişek, 2 tabanca susturucusu, 1 tabanca namlusu, 1 peruk, dijital malzeme ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi. Bombacıların bir suikast hazırlığında oldukları öne sürüldü. Bombacılardan birinin PKK'nın sözde Öz Savunma Bİrlikleri üyesi olduğu, Kuzey Irak ve Suriye'ye 7 defa giriş çıkış yaptığı, Kandil'de bomba eğitimi aldığı tespit edildi. Patlamadan sonra bir arkadaşının bombacıya, "Onda bunda şundadır, şunda bunda ondadır. Çevik Kuvvet nerdeyse bizim Kürtler ordadır" şeklindeki mesaj gönderdiği görüldü. "Hayır öyle değil" diyen bombacının da "Onda bunda şundadır, şunda bunda ondadır, Çevik Kuvvet nerdeyse bizim bombacılar ordadır" mesajını attığı belirlendi. Teröristlerin yakalanmalarına karşılık nasıl ifade vereceklerine dair de bir savunma metni ele geçirildi.
BİZE ULAŞIN