Esenyurt'ta utandıran gerçek

Çadırda çıkan yangında feci şekilde hayatlarını kaybeden işçilerin sigorta başlangıç tarihleri, öldükleri gün çıktı.

İstanbul Esenyurt'ta bir alışveriş merkezinin inşaatında çalışan ve kaldıkları çadırda çıkan yangında feci şekilde hayatlarını kaybeden 11 işçi arasında yer alan Sevdin Özen ve Çetin Coşkun'un sigorta başlangıç tarihleri, öldükleri gün çıktı.

Haberturk gazetesinin haberine göre; korkunç gerçeği ortaya çıkaran ise iki işçi adına düzenlenen Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı İşe Giriş Belgesi oldu. Ölen iki işçi adına düzenlenen belgelerde "Sigortalının işe başladığı tarih" bölümünde 11Mart 2012 tarihi yer alıyor. Dün olay yerinde bir açıklama yapan doktor Bülent Kerimoğlu, yangın haberini alır almaz yardımedebileceği düşüncesiyle hemen olay yerine geldiğini anlatarak, "Burada işverenlerin 'Bu işçilerden hangisinin sigortası yoktu?' diye konuşmalarına şahit oldum. Bunun üzerine, hayatını kaybeden işçilerin yakınlarıyla temasa geçerek işçilerin TC kimlik numaralarını aldım. SGK'dan sigortalı olup olmadıklarını sorguladım. Özen ve Coşkun'un işe başlama tarihinin yangın günü olduğunu gördüm" dedi.

İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILMIŞ
Kerimoğlu, iki işçinin öldükleri gün sigortalarının yapıldığına dikkat çekerek "Orada bir can pazarı yaşanırken bir yandan da işveren temsilcisi alelacele sigorta yaptırmış. SGK'nın yasamevzuatı gereği işe başlamadan bir gün önce sigorta yapılması gerekir. Üç aydan beri İstanbul'da çalışan iki yurttaşımızın sigortası pazar günü internet üzerinden, olay sonrasında yapılmış. Yaşamayan biri için sigorta yaptırmakmümkün değil. Ama henüz Adli Tıp Kurumu'nda kimlik tespitleri yapılmadığı için bu yapılmış olabilir" diye konuştu.

'İnşaat işçilerinde farklı'
ALİ TEZEL: "SGK mevzuatına göre normalde işverenden işe giriş bildirimi bir gün öncesinden istenir. Ancak bu durum inşaat işçilerinde farklı. İnşaat işçisi için işveren aynı gün bildirim yapar. Bunu da internet üzerinden e-bildirim olarak 24 saat içerisinde yapar. O bildirim tek başına bir anlam ifade etmez. SGK soruşturmasında orada çalışan diğer işçiler, daha önce işe girdiğini söylerse yasadışı bir işlem var demektir."

'Aynı gün içinde yapılabilir'
SGK YETKİLİLERİ: "İnşaat işçisi mevsimlik işçi statüsünde olduğu için aynı gün içerisinde bildirim yapabilir. Bu bildirim işverenler tarafından e-bildirim ile 24 saat içinde yapılabilir."

SGK Başkanı Acar

SGK Başkanı Fatih Acar, Esenyurt'taki yangında hayatını kaybeden işçilerden Sevdin Özen ile Çetin Coşkun'un sigortalı işe giriş bildirgelerinin, e-bildirge sistemi üzerinden, kazanın olduğu 11 Mart'ta 22.43 ve 22.51 saatlerinde yapıldığının tespit edildiğini belirtti.

Acar, İstanbul Esenyurt'ta inşaat şantiyesinde 11 Mart'ta meydana gelen ve 11 işçinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ölen işçilerden Sevdin Özen (28) ile Çetin Coşkun'un (42) sigorta kayıtlarının, öldükleri gün yapıldığına ilişkin haberler yer aldığını ifade eden Acar, ''İş kazasında hayatını kaybeden işçiler Sevdin Özen ile Çetin Coşkun'un sigortalı işe giriş bildirgeleri e-bildirge sistemi üzerinden kazanın olduğu tarih olan 11 Mart'ta 22.43 ve 22.51 saatlerinde yapıldığı tespit edilmiştir'' dedi.
5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 8. maddesine göre, inşaat, balıkçılık ve tarım işyerlerinde işe başlatılacak sigortalıların kuruma bildirilme süresinin en geç çalışmaya başlatıldığı gün olduğuna dikkati çeken Acar, diğer işyerlerinde çalışanların en az bir gün önceden SGK'ya bildirilmesinin zorunluluğuna işaret etti.

Acar, şunları kaydetti:

''Söz konusu kanun maddesinde belirtildiği üzere inşaat işyerlerinde çalışan işçilerin sigortalı işe girişlerinin çalışmaya başladıkları gün içinde saat 23.59'a kadar e-bildirge sistemiyle SGK'ya elektronik ortamda bildirilmesiyle mümkündür. Bu sebeple söz konusu işçiler eğer inşaatta çalışmaya kazanın olduğu gün başlamışlarsa bu şekilde bildirilmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
Bununla birlikte söz konusu yangınla ilgili SGK müfettişlerince yürütülen iş kazası soruşturmasında, işçilerin kaza gününden daha evvel çalışmaya başladıklarının tespit edilmesi halinde işçilerin sigorta işe giriş tarihleri tespit edilecek tarihe doğru geriye çekilecek ve işveren hakkında sigorta işe giriş bildirgesinin geç verilmesinden dolayı 5510 sayılı kanunun 102. maddesinin (a) fıkrası gereği sigortalı başına 2 asgari ücret idari para cezası uygulanacak.

Ayrıca, 5510 sayılı kanunun 23. maddesi gereği sigortalı çalıştırmaya başlandığının süresi içinde sigortalı işe giriş bildirgesiyle kuruma bildirilmemesinin tespiti halinde bildirgenin sonradan verildiği tarihten önce meydana gelen iş kazası hali sonucu ilgililerin gelir ve ödenekleri SGK'ca ödenip ve SGK'ca yapılan ve ileride yapılması gerekli olan her türlü masrafların tutarı ile gelir bağlanırsa bu gelirin başladığı tarihteki peşin sermaye değeri tutarı işverenin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın işverene ayrıca ödettirilecektir.''

Esenyurt'taki iş kazasında vefat eden işçilerden 8'inin hak sahiplerine 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim günü şartı sağladığı için ölüm aylığı bağlanacağını belirten Acar, ''Bekar olan 3 işçinin anne ve babasının muhtaçlık durumu tespit edilirse sadece iş kazasından dolayı ölüm geliri bağlanacaktır. Muhtaçlık sınırı asgari ücretin neti olan 635 liradır'' dedi.
BİZE ULAŞIN