PKK'dan Suriye itirafı

Terör örgütü PKK, yıllar sonra yerleştiği Suriye'de Baas rejimine muhalif Kürt parti ve oluşumlarına baskı yaptığını itiraf etti.

PKK'nın Suriye'deki yapılanması PYD'nin bir numaralı adamı Aldar Ğelil, Suriye'ye Öcalan'ın felsefesini yaymak için yerleştiklerini belirterek, Kürtlere yaptıkları saldırı ve baskıları ise gençlerin hatası olarak değerlendirdi.

Kuzey Irak merkezli Rudaw.net haber sitesine demeç veren terör örgütü yöneticisi Ğelil, 1988 yılından beri PKK'nın içinde silahlı mücadele verdiğini belirterek, kısa süre önce Suriye'ye geldiklerini dile getirdi. Suriye'deki Kürtler'in kendilerini PYD'ye yakın gördüklerini iddia eden Aldar, " Çünkü PYD Öcalan'ın felsefesiyle hareket ediyor." dedi.

Suriye'deki Kürtlerin Baas rejimine karşı protesto mitingleri düzenlemek istediği ancak PKK-PYD'nin bunu engellediğinin sorulması üzerine Aldar, "Örgütün böyle bir kararı yok ancak bazen gençler böyle hoş olmayan kararlar alabiliyor. Bizim Suriye'deki amacımızı iktidar değil, Kürtlerin hakkıdır." iddiasında bulundu.

PKK'nın silahlarla Suriye'de Cadde ve sokakları gezdiği Kürtlerden kimlik sorduğu şeklindeki soruya da Aldar şöyle cevapladı. "Kürt gençleri bölgedeki Kürtler için hazırlık yapıyor. Yarın ne olacağını bilmiyoruz. Orada Kürtlerin arkasında olduğumuzu göstermek için caddelere çıkıyoruz." Aldar, Baas rejimiyle de hiçbir ilgilerinin olmadığını öne sürdü.

Suriye, Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasının ardından terör örgütü PKK'ya yeniden kucak açmış ve bölgeye yerleşmesine izin vermişti. Suriye'ye yerleşen terör örgütü PKK, sınırsız yetkilerle donatılmış durumdu. Örgüt PYD adıyla halktan kimlik soruyor, yol kontrolü yapıyor. Muhalif Kürtlere saldırı düzenliyor, siyasetçileri öldürüyor. Kürtlerin Baas Rejimine karşı protestoların düzenlenmesine engellediği ortaya çıkmıştı.

BİZE ULAŞIN