Kampa güvenlik kalkanı

Suriye'den kaçanların kalacağı kamplara X-ray cihazları ve turnikelerden geçilerek, "parmak izi" yöntemiyle girilecek. Kampların içi ve dışı 24 saat kameralarla izlenecek

Türkiye, Suriye'deki olayların şiddetlenmesi ile birlikte bu ülkeden gelen göçmenlerin kalacağı kamplarda güvenlik duvarlarını da artırıyor. Buna göre Suriyelilerin kalacağı kamplara "parmak izi" yöntemi ile girilebilecek. Göçmen kampının içi ve dışı 24 saat kameralarca izlenecek. Göçmenler parmak izi sistemi ile çalışan turnikelerle kampa giriş-çıkış yapacak. Bu sayede kampa El Muhaberat'ın ajanları ile PKK militanlarının girmesi engellenmeye çalışılacak. Tüm bu kararlar hafta sonu İstanbul'da gerçekleştirilen güvenlik zirvesinde alındı. Öncüpınar Hudut Kapısı yanındaki hac konaklama tesislerinde 315 metrekarelik alanda kurulacak göçmen kampına 3 bin konteynır konulacak. Yerleşim yeri planlanırken Emniyet de kampın güvenliği için bir dizi önlem aldı. Suriyeliler'in sığındığı ilk kamp kaçırma olayları gündeme gelmişti. Yüksek güvenlik önlemleri önlemi yeni kampta devreye girdi. Suriyeli göçmenlerin kalacağı kampın güvenlik önlemleri projesini AFAD finanse etti. Suriyeli göçmenlerin parmak izinin alınması ve fotoğraflarının çekilmesi emniyet tarafından yapılacak. Göçmenlerin kampa giriş-çıkışları izinle gerçekleşecek. Alınacak parmak izleri kampın girişine konulacak 5 turnikeye yüklenecek parmak izi tanıma sistemine aktarılacak. Suriyeli göçmenler parmak izlerini okutarak içeriye girip çıkabilecek. Göçmen ve ilgili görevliler dışında kampa giriş-çıkışlara izin verilmeyecek. Kampın girişine 5 turnike dışında X-Ray cihazları ile metal dedektörler kurulacak. Göçmen ve görevliler dedektörlerden geçerek içeri sokulacak. Tüm valiz, çanta vb. eşyalarda X-Ray cihazı ile incelenecek. Kampın içi ve dışı 80 sabit, 30 hareketli, 7 dom kamera ile 24 saat gözlenecek. Kampa 4 adet termal kamera da yerleştirilecek. Kilis Valiliği, güvenlik kamerası ve sistemleri için yakında ihaleye çıkacak. Kampın içi ve dışını içeride kurulacak güvenlik kamerası kontrol odasındaki görevliler sürekli kontrol edilecek. Kilis Valiliği içinde ise ikinci bir kontrol merkezi kurulacak. Göçmen kampındaki kamera görüntüleri Valilik'teki merkeze aktarılacak. Kriz merkezi de 24 saat kampı kameralardan kontrol edecek.

Esad'ı protesto eylemi
Reyhanlı ilçesindeki çadırkentte kalan Suriyeliler, ülkelerinde yaşanan olayları protesto etti. Hac Konaklama Tesisleri'nde kurulu çadırkentte kalan Suriyeliler, sloganlar eşliğinde çadırkent içinde yürüyüş yaptı. İdlib kentine yapılan saldırıları ve sivillerin öldürülmesini protesto eden grup içinde yağmura rağmen kadın ve çocukların da yer aldığı görüldü. Yaklaşık 1 saat süren protesto olaysız sona erdi.

Bir yılda 222 çocuk doğdu

Suriye'de yaklaşık bir yıl önce başlayan olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınanların kaldığı kamplarda bugüne kadar 222 bebek dünyaya geldi. Yetkililer, bir yıl içinde Türkiye'ye sığınan 216 Suriyeli çiftin 6'sı ikiz olmak üzere 222 bebeğinin dünyaya geldiğini bildirerek, bu bebeklerden 117'sinin erkek, 105'inin ise kız olduğunu belirtti. Suriye'deki olaylarda yaralanan 172 Suriyeli de, yıl içinde Hatay'daki çeşitli hastanelerde tedavi edildi. Kentteki hastanelerde, halen 9'u ateşli silahla yaralanan 29 kişinin tedavisi devam ederken, bugüne kadar 5'i ateşli silahla yaralanma nedeniyle olmak üzere 20 kişi de yaşamını yitirdi.

Hatay'a iki günde 765 Suriyeli geldi

Çatışmaların şiddetlenmesiyle Türkiye'ye sığınanların sayısında da büyük artış gözleniyor. Suriye'nin İdlib kentinden kaçan, çocuk ve kadınların da bulunduğu 239 Suriyeli, Reyhanlı'ya bağlı Kavalcık köyünden Türkiye'ye giriş yaptı. İki günde geçis yapanların sayısı 765'i buldu. Son bir yılda Suriye'den gelenlerin sayısı böylece 13 bin 500'e yükseldi. Suriye'den gelenler Hatay'ın Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde Türk Kızılayı tarafından oluşturulan 7 çadır kentte yaşamlarını sürdürüyor. Reyhanlı'da Hac Konaklama Tesisleri'ne ilk etapta kurulan 350 çadır sayısı, son gelenlerin barınmalarını sağlamak amacıyla kurulanlarla 545'e çıktı.
BİZE ULAŞIN