Dink dosyası yeniden hareketleniyor

Hrant Dink'in ailesi ve avukatları, yeni savcı ve DDK raporunun ardından kamu görevlilerinin yargılanması yönünde gelişmeler beklediklerini açıkladı

Suikasta kurban giden Hrant Dink'in ailesi ve avukatları basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Dink soruşturmasına yeni atanan savcı ve Devlet Denetleme Kurulu'nun raporu doğrultusunda dosyada yeni gelişmeler beklendiği açıklandı. Aile ve avukatlar Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 17 Ocak'taki karar sonrası yaptığı "Dink davası Ankara'nın dehlizlerinde kaybolmaz" sözünü anımsatarak, "Sayın Başbakan lütfen sözünüzün gereğini yapın ve Ankara'nın dehlizlerini açın, bu cinayetin diğerleri gibi o karanlık dehlizlerde kaybolmasına izin vermeyin. Aksi takdirde o dehlizlerin karanlığı bugünümüzü ve geleceğimizi tehdit etmeye devam edecek" dedi.

'ADALET TECELLİ ETTİ' HİSSİYATI
Dink'in eşi Rakel Dink, aklının cinayetten önceki günlere takılı kaldığını anlatarak, "Devlet ruhsal ve bedensel olarak bizi korumak için var. Benim eşim öldürüdü, 100 kişi de mahkûm olsa bana ne faydası olur? Ama bizim adalet tecelli etti diye bir hissiyata ihtiyacımız var. Çünkü Dink davası bir yüzleşme davasıdır. Tanrı haksızı suçlu, suçluyu masum göstermekten iğrenir. Benim artık midem bulanıyor" diye konuştu. Avukat İsmail Cem Halavut, DDK raporunun dava sürecine ilişkin pek çok eksiği ortaya koyduğunu anımsattı. Avukat Fethiye Çetin de savcının iddiasının aksine, davada çok fazla delil olduğunu belirtti.

HRANT DİNK'İN KİLİSESİ RESTORE EDİLİYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya'da gazeteci Hrant Dink'in doğduğu mahallenin kilisesi ile Venk köyündeki kilisenin restorasyonu için ödenek tahsis etti. Malatya Valiliği, Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki Ermeni Taşhoron Kilisesi ile merkeze bağlı Venk köyündeki Venk Kilisesi'nin restorasyonu için girişimlere başladı. İki kilise için hazırlanan proje Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nda onaylanırken Kültür Bakanlığı da projeleri 2012-2013 programına alarak ödenek tahsis etti.
BİZE ULAŞIN