Dersimliler 'memleketlerine dönmek' istemiş

''Dersim olayları''nın hemen ardından il dışına çıkarılan bazı vatandaşlar, kısa süre sonra TBMM'ye dilekçeyle başvurarak, ''memleketine geri dönmek'' istediğini belirtmiş.

TBMM Dilekçe Komisyonu'ndan alınan bilgiye göre, olayların ardından çok sayıda vatandaş, çeşitli il ve ilçelere gönderildi.

Bu vatandaşlardan bazıları, il dışına çıkarılmalarından kısa bir süre sonra TBMM'ye dilekçe ile başvurdu. Bursa, Burdur, Alanya, Edirne, İstanbul, Babaeski, Eskişehir, Palu gibi yerlerden gönderilen dilekçelerde vatandaşlar, ''memleketlerine dönmek'' istediklerini belirtti.

TBMM'ye dilekçe ile başvuran vatandaşların büyük bölümünün, ''memleketine iadesini'' talep etmesi dikkati çekiyor.

Başvurular arasında, ''çocuğunun dilsiz okuluna kaydının yapılmasını'' isteyen bir vatandaşın dilekçesi de bulunuyor. Bir başka vatandaş, ''34 yıllık öğretmenlik hayatının ardından ikramiyeyle taltifini'', bir diğer vatandaş da ''eşinden boşanma'' talebinin yerine getirilmesini istiyor.

''Dersim olayları''nın sonrasında il dışına gönderilen bir başka vatandaş ise TBMM'ye, ''subay olma'' isteğini iletirken, ''memuriyete geri dönüşün sağlanması'', ''borçların affedilmesi'' ve ''arazilerin iade edilmesi'' de talepler arasında yer alıyor.

TBMM Dilekçe Komisyonu'nun envanterinde bu konuların yer aldığı 215 dilekçe bulunuyor.
BİZE ULAŞIN