Ülkeyi terk etmek istiyorlar

Eski kocası tarafından öldürülen Ayşe Paşalı'nın iki küçük kızı, "İşimi henüz bitirmedim" diyen babalarından kaçmak için Türkiye'yi terk edip Almanya'daki teyzeleriyle yaşamak için yardım istiyor

Eski kocası İstikbal Yetkin tarafından 7 Aralık 2010'da, sokak ortasında 11 bıçak darbesiyle öldürülen ve şiddet gören kadınların sembolü olan Ayşe Paşalı'nın kızları, babalarından kaçmak için Türkiye'yi terk etmek istiyor. Çiftin üç kızından küçük olan ikisi Busegül Yetkin (15) ve Hilal Yağmur Yetkin (13) "İşimi henüz bitirmedim" diyen müebbet hapis yükümlüsü babalarından ve onun ailesinden korktuğu için Almanya'nın Düsseldorf kentinde yaşayan teyzeleri Şerife Sözbir'in yanına yerleşmeye hazırlanıyor. Çiftin büyük kızları Burcu ise, üniversitede eğitim gördüğü için, Türkiye'de kalacak. Türkiye'nin mosmor gözlü fotoğrafıyla tanıdığı üç çocuk annesi Ayşe Paşalı'yı öldürdükten sonra müebbet hapis cezasına çarptırılan eski koca İstikbal Yetkin, kendisini görmeye giden yakınlarına, kızlarını kast ederek "Daha işimi bitirmemiştim" demekten geri durmadı. Annelerinin ölümünden sonra yalnız kalan üç kızkardeş, cinayetin yaşandığı sokaktaki evlerinde yaşamaya devam ediyor. Dayılarının velayetlerini üstlendiği kızlar, devletin sağladığı burslar ve yardımlarla okusa da, Ankara'nın uzak bir mahallesinde oturan dayılarının ve Tosya'da yaşayan anneanne ve dedelerinin koşulları nedeniyle çoğunlukla yalnızlar. Kız kardeşi Ayşe Paşalı'ya "Gözün arkada kalmasın" diye söz verdiğini söyleyen teyze Şerife Sözbir ise, iki küçük yeğenini Almanya'ya aldırmak ve onların bakımını üstlenmek istiyor. Geçtiğimiz yaz vize için başvurduklarını ancak başaramadıklarını söyleyen teyze Sözbir; Almanya'daki sivil toplum örgütleri, belediyeler ve yabancılar masasıyla iletişime geçtiklerini, UNICEF'e de başvurmaya hazırlandıklarını, ne olursa olsun yeğenlerini Almanya'ya götürmek istediğini söyledi. Sözbir; Almanya'da kızlarının babalarının tehditlerinden uzak, sağlıklı ve refah içinde yaşayacaklarını, bu konuda Türk devletinin de yardımını beklediklerini belirtti.

'Teyze bizi kurtar'
Almanya'da yaşayan Türkiyeliler'in kurduğu, korunmaya muhtaç çocuklar yararına faaliyet gösteren Umut Yıldızları Derneği'nin de iki küçük kızın durumuyla yakından ilgilendiğini ifade eden Sözbir şunları söyledi: "Olay yeri eve çok yakın ve Busegül ve Hilal her gün aynı acıyı yeniden yaşıyor. Boşanmanın ardından, babalarını evine gittikleri günlerde kendilerinin de şiddet gördü. Psikolojik olarak çok kötü durumdalar ama maddi yetersizlik nedeniyle sadece iki kez psikologla görüşebildiler. Telefon edip "Teyze bizi ne zaman aldıracaksın diye soruyorlar. Benim sevgime ihtiyaçları var. Onlar da Almanya'ya gelmek istiyor."
BİZE ULAŞIN