'Suriye'ye ne diye gireceğiz?'

Suriye sınırında tampon bölgeye sert çıkan Kılıçdaroğlu, "Yarın başka bir ülke gelip Türkiye'de tampon bölge kurarsa nasıl yanıt vereceğiz" dedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye sınırında tampon bölge kurulmasına karşı çıktı. Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (OSİAD) 21'inci Genel Kurulu'na katılan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin tampon bölge ile ilgili soruları üzerine şunları söyledi: "Tampon bölge nerede kurulacak, Suriye topraklarında mı? Biz Suriye topraklarına ne diye gireceğiz? Yarın başka bir ülke gelip Türkiye topraklarında tampon bölge kurarsa (Siz zamanında Suriye'de yaptınız, şimdi sıra Türkiye'ye geldi!' diye bir soru gelirse nasıl yanıt vereceğiz. Suriye konusunda Batı'nın egemen güçlerinin Ortadoğu'daki taşeronluğunu Türkiye yapmamalıdır, yapamaz! Türkiye bağımsız bir devlettir. Ulusal Kurtuluş Savaşı sonunda kurulmuştur. Bir ülkenin taşeronluğunu yapan bir hükümet Türkiye'ye yakışmamaktadır."

4+4+4 KAVGASI

Kılıçdaroğlu, 4+4+4 görüşmeleri ile ilgili TBMM Başkanı'nın müdahale hakkı olmadığı iddiası için şöyle dedi: "Sayın Cemil Çiçek'in üstüne düşen büyük bir görev var. Komisyon çalışmamıştır. Sadece kaba şiddet uygulanmıştır. TBMM Başkanlığının komisyonları denetleme görevi vardır. Sabırla Sayın Başkan'ın vereceği kararı bekliyoruz. O karar demokrasiden yana bir karar mı olacak yoksa bir kişinin egemenliğinin gereği olarak mı TBMM Başkanı o kişinin sözcüsü mü olacak, göreceğiz."

TAZİYEYE GİTTİ
Kılıçdaroğlu, Şehit Yüzbaşı İlker Aydın, Şehit Başçavuş Salih Helvacı, Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu'nun evine taziyeye gitti. Kılıçdaroğlu, Şehit Helvacı'nın evine Etimesgut Belediyesince kurulan Taziye Çadırı'nda baba Nuh Helvacı'ya başsağlığı dileklerini iletti.

BİZE ULAŞIN