'Arap Baharı bir dönüm noktası'

Meşal, "Arap Baharı'nın bölge halkının tarihinde bir dönüm noktası olduğunu düşünüyoruz" dedi

Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halit Meşal, AA'ya verdiği özel röportajda "Arap Baharı'nın Müslümanlar tarihinde bir dönüm noktası olduğunu düşünüyoruz" dedi. Meşal'in mesajları şöyle oldu:
Arap Baharı halkların kendi kararlarını kendilerinin vermesidir. Bu bizi de yakından ilgilendirmektedir. Arap Baharı'nın Ümmet tarihinde bir dönüm noktası olduğunu düşünüyoruz. Ümmetin bu dönüşümü Filistin davasını da olumlu etkileyecektir. Arap halkları özgürlüklerine kavuştuğunda, Siyonist politikaların karşısında Filistin davasını daha güçlü bir şekilde destekleyebilecektir.
Bölünmüşlük Filistin'in seçimi değildir. Barış zorunludur. Barışıyor olmamız her konuda aynı düşündüğümüz anlamına gelmiyor. Ama Siyonist İsrail'e karşı birlikte direnebiliriz. Hepimiz kişisel ve siyasi yönlerimizden Filistin'in menfaati yönünde fedakârlıklar yapmalıyız.
Gerçek Filistin devleti, Filistin topraklarının kurtarılmasıyla gerçekleşir. Filistin devletinin kurulmasına karşı değiliz, sadece bunun nihai hedef olmadığını bilmemiz gerekir.
İsrail'i uluslararası çevrelerde yalnızlaştırmak desteklediğimiz tutumlardır fakat yeterli değildir. Direniş gereklidir. Tarihi incelersek düşmanın işgal ettiği topraktan güç kullanılmadan çıkmayacağını görürsünüz.
Türkiye bölgede başı çeken ülkelerdendir, Türkiye'nin Filistin meselesinde özgün özel bir duruşu vardır. Bizler Mavi Marmara'yı asla unutmayacağız. Bizler Türkiye liderlerinin farklı yerlerde ki cesur tutumlarını asla unutmayacağız, Türkiye Filistin iç uzlaşısı konusunda çok önemli çabalar sarfediyor. Türkiye İslam ve Arap ülkeleri konusunda uzman, Batı'yla da güçlü ilişkileri var. İlişkimizi önemsiyoruz.
BİZE ULAŞIN