Cumhurbaşkanı Gül'den onay

Gül, "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"u onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'u onayladı. Kanunla şiddet uygulayanlara elektronik kelepçe veya bileklik takılabilecek, kadının hayati tehlikesi varsa kimliği bile değişebilecek.

Yasayla birlikte kadına yönelik şiddete ağır cezalar geliyor. Şiddet uygulayan veya uygulama ihtimali bulunan kişiler evinden ya da bulunduğu yerden uzaklaştırılacak. Hakkındaki tedbir kararına uymayanlara ise hapis cezası geliyor. Bu kişilere ayrıca elektronik kelepçe veya bileklik takılabilecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, 6284 sayılı ''Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'', 6285 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Polonya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun'' ve 6286 sayılı ''Türkiye ile Ukrayna Arasında Uluslararası Doğrudan Yük Demiryolu-Feribot Hizmetinin Organizasyonu Konusunda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun''u, Anayasa'nın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.
BİZE ULAŞIN