Fehman Hüseyin vuruldu mu?

İstihbarat kulislerinde konuşulan iddiaya göre PKK'nın birçok kanlı eyleminin baş mimarı Fehman Hüseyin'in, Özel Kuvvetler operasyonunda vurulduğu iddia edildi

Özel Kuvvetler operasyonundan yaralı kurtulan Fehman Hüseyin'in, Suriye'de yakınları tarafından tedavi ettirildiği ileri sürülüyor.

'Cellat' olarak adlandırılan ve birçok kanlı terör eyleminin emrini veren Fehman Hüseyin'in, uzun bir süredir ortalarda görünmemesi iddiaları güçlendiriyor.

İddiaları ve edindiği bilgileri gündeme getiren Bugün Gazetesi yazarı Adem Yavuz Arslan'ın dayandığı bir başka nokta ise, örgütün internet sitelerinde 4 Ocak'ta açıklamalarda bulunan Bahoz Erdal'dan bir süredir ses çıkmaması.

İşte Arslan'ın yazısındaki ilgili bölüm:

Bahoz Erdal yaralı ve Suriye'de

Biz Ankara'da adeta 'dövüş kulübü'ne dönen Meclis'e odaklanmışken PKK cephesinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Özellikle son haftalarda sessiz sedasız yapılan 'nokta operasyonlar' medyanın dikkatinden kaçsa da kulislerde çok çarpıcı bilgiler var. Özellikle de 'cellât' olarak adlandırılan Suriye asıllı Dr. Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin ile ilgili.

Resmi makamlar bu konuda suskunluğunu koruyor ama edindiğim bilgilere göre Fehman Hüseyin, Özel Kuvvetler'in yaptığı nokta operasyonunda yaralandı.

Hatta şu anda Suriye'deki yakınları tarafından tedavi ettirildiği de konuşuluyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz ağustos ayında örgütün 1 numaralı ismi Murat Karayılan ortadan kaybolmuştu.

Hatta Karayılan'ın İran'ın elinde olduğu yönündeki haberler krize de neden olmuştu. Karayılan'ın bir ayı aşkın süre ortadan kaybolmasıyla ilgili hâlâ net bilgiler yok, fakat o günlerde dikkat çekici şekilde Fehman Hüseyin ön plana çıkmıştı.

Hatta daha önceki açıklamalarından çok farklı olarak 'yeni dönemin konseptini' de ilan etmişti. Karayılan'ın ortadan kaybolmasından sonra sık sık röportajlar veren ve son olarak örgütün internet sitelerinde 4 Ocak'ta açıklamalarda bulunan Bahoz Erdal'dan bir süredir ses çıkmıyor.

Bu da operasyondan yaralı kurtulup Suriye'ye kaçtığı istihbaratını daha da anlamlı hale getiriyor. Ayrıca unutmamak gerekir ki Esed yönetimi PKK'ya güvenli alan taahhüdünde bulunduğu için örgüt bir süredir Suriye'ye taşınıyor.

Zaten üçüncü ülkelerin PKK ile 'özel olarak' ilgilendiği bilinen bir gerçek. Kaldı ki söz konusu üçüncü ülkeye ait 'Heron' bölge üzerinde uçarken yakayı ele vermişti. Aralık 2011'de
Mersin'de ele geçirilen teröristlerden birinin de İsrail'le olan yakınlığı önemli bir ayrıntıydı.

Bütün bu gelişmelerin sonucu olarak Hatay, PKK'nın geçiş ve hedef yerlerinden birisi olacak. Nitekim Jandarma Özel Harekat timlerinden bir grubun bölgeye kaydırıldığı da önceki gün itibariyle artık sır değil.

Sonuç itibariyle, BDP yönetimi KCK'nın baskısı sebebiyle Nevruz'u bir kalkışma denemesine çevirmeye çalışırken Suriye'de PKK açısından ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Sahi, Bahoz'u göreniniz var mı?

BİZE ULAŞIN