TBMM'den PKK'ya bir darbe daha geliyor!

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, terör alt komisyonu aracılığıyla edindiği bilgileri yargıya taşımayı sürdürüyor.

Daha önce Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın faili olduğu ileri sürülen cinayetler için Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçiren ve terör örgütü PKK'nın iç infazlarını yargıya taşıyan komisyon, PKK'nın kurduğu sözde mahkeme için bir kez daha mahkemeye başvurdu. Terör uzmanı Ali Nihat Özcan'ın komisyona verdiği bilgi doğrultusunda, sözde mahkemenin 4 örgüt mensubu için aldığı idam kararıyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

Terör uzmanı Ali Nihat Özcan, 8 Şubat'ta İnsan Hakları Terör Alt Komisyonu toplantısında PKK'nın yaşam hakkı ihlallerine örnek verirken 'AMED Eyaleti Andok Yüksek Askerî Mahkemesi'nde görülen bir davanın iddianamesi ve belgelerini Meclis'e sunmuştu. Belgelere göre, PKK'nın sözde mahkemesi 2 Mart 1996'da yaptığı bir yargılamada, Selahattin kod adlı Mustafa Yıldırım, Karker kod adlı Vahit Dalar ve Rengin kod adlı Menekşe Mehmedoğlu'nu idama mahkûm etmiş. Baver kod adlı Emin Kurt ise 6 ay ceza almış. İnfazın nedeninin 'örgüte ihanet' olarak belirtildiği belgelerde, PKK'nın sözde mahkemesinin tutanaklarının Türkçe yazılması dikkat çekiyor.

Komisyon, PKK'nın sözde mahkemesi ve örgüt içi infazları önce İçişleri Bakanlığı'na sordu. Bakanlıktan gelen cevapta, '1973 doğumlu Mustafa Yıldırım, 1975 doğumlu Vahit Dalar ve 1972 doğumlu Menekşe Mehmedoğlu'nun kayıtlarda sağ olduğu, 1977 doğumlu Emin Kurt'un ise kaydına rastlanılmadığı' belirtildi. Cevapta, Kurt'un 3 Mayıs 1998 tarihinde öldüğünün tespit edildiği bilgisi yer aldı. Bakanlıktan gelen yazı, İnsan Hakları Komisyonu'nu harekete geçirdi. Daha önce Yeşil cinayetleri için Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Kemal Burkay ve İbrahim Güçlü'nün 'PKK içindeki infazlar' konusundaki ifadeleri doğrultusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran komisyon, 'sözde mahkeme ve infaz kararları' konusunu da yargıya taşımış oldu.

Ali Nihat Özcan'ın komisyona verdiği ifadeler, sunduğu 'AMED Eyaleti Andok Yüksek Askerî Mahkemesi'nde görülen davanın iddianame ve belgeleri ile İçişleri Bakanlığı'nın komisyona gönderdiği yazı da dilekçeyle birlikte savcılığa verildi.

BİZE ULAŞIN